Loading...
Negevská poušť pokaždé jiná, ale vždy úžasná. Oranžová, fialová, okrová, šedá, občas i zelená. Ohromný barevný Negev.
Izrael je sice nevelkou zemí, ve které lze však spatřit rozmanité geografické jevy. Například na jihu země Negevskou poušť, která začíná hned za Eilatem. Vydáváme se na její průzkum, ale vzhledem k typu automobilu zůstáváme raději na silnicích. Ostatně na mnoha místech lemují komunikace cedule upozorňující na zákaz vstupu, jelikož tam cvičí izraelská armáda. Vojáci, bojová vozidla, tanky i výbuchy. Zpočátku nás tato kulisa překvapila, ale brzy jsme si zvykli.
Na podrobnější prohlídku Negevu by si musel člověk vyhradit několik dnů, jelikož zabírá více jak polovinu území Izraele. Tudíž na první seznámení s pouští bohatě postačuje jízda po silnici, odkud jsou vidět také neskutečně zajímavé věci.
Občas zahlédneme v poušti beduínský stan. Vypadá to, že se beduínům v Izraeli daří. Sice častěji tvoří obydlí karavan zapřáhnutý do terénního automobilu. Samozřejmě nechybí satelitní anténa.
Často nám dopravní značka oznamuje, že jedeme přes nebo okolo Vádí …, což znamená údolí nebo spíše vyschlé koryto řeky. Někdy nad ním vede most, jindy je na silnici výstražná cedule upozorňující na možnost vody přímo na silnici. To jsme ale nezažili, jelikož při našich toulkách byla všechna místa vyprahlá. Negevská poušť je oblast s malými srážkovými úhrny, ale když přijde na jaře či na podzim pořádný deštík, tak to stojí za to. Některé komunikace jsou neprůjezdné a také slovo povodeň místní znají.
Negevská poušť skýtá mnoho geologických zajímavostí. Mezi ty nejznámější patří erozí vytvořené kráterovité kruhy, například unikátní Machteš Ramon nebo lahůdka Negevu, která se nazývá Červený kaňon.
Při návratu z toulek Negevskou pouští jsme se kochali západem slunce, které barvila úžasně nejen oblohu, ale i okolní kopečky.