Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Janov najdeme v údolí říčky Osoblahy, Ossy podle starého názvu, na mapách je v horním toku vedena jako Petrovický potok. Od železniční zastávky Jindřichov ve Slezsku jezdí autobus směr Janov a Petrovice, 2x denně zajíždí ve všední dny do Zlatých Hor.
Z obou stran Janov obklopují kopce. Zprava, díváme-li se směrem k Petrovicím, jsou to Malý a Velký Stříbrňák, zleva Vavřínový a Ďábelský kopec. Výlety do okolí jsem popsala v jiných článcích.
Janov byl založen roku 1251 biskupem Brunem ze Schaumburgu, někde se uvádí ze Schauenburgu. Údolí začali postupně osídlovat noví obyvatelé, podrobně jsou kolonizační vlny popsané v janovském muzeu. Roku 1535 byl Janov povýšen na svobodné horní městečko, což přinášelo obyvatelům různá privilegia. Postupně získali právo pořádat tři výroční trhy a založit si cechy.
Období bohatství a klidu přerušila v dalším století třicetiletá válka a válka o rakouské dědictví. Roku 1741 Janov vypálili Prusové.
Městečko znovu povstalo a prosperovalo.Obyvatelé se živili výrobou textilu, šitím, obchodováním s obilím, žili tu především drobní zemědělci a řemeslníci.
Ve 20. století přišly dvě světové války, po té druhé bylo německé obyvatelstvo odsunuto a noví osídlenci pocházeli z Valašska, Slovenska, koncem 40. let také z Řecka. Za mého dětství byl v Janově státní statek, výrobna umělých květin neboli kvítkárna, výrovna obuvi Snaha, obchod Jednota, kino, koupaliště a škola.
V současnosti nic z toho neexistuje. Nedostatek pracovních příležitostí postupně vedl k tomu, že se mladá a střední generace odstěhovala a přibyli chalupáři z Ostravska a Opavska.
Janov má dnes něco přes 300 stálých obyvatel a počátkem nového tisíciletí získal zpět statut města.
Na náměstí najdeme budovu městského úřadu, v ní regionální muzeum. Dále pomník Neposkvrněné Panny Marie a Hornický pomník. Nad náměstím stojí kostel Nejsvětější Trojice, viz článek, a hřbitov s několika zajímavými hrobkami.
U silnice směrem na Petrovice najdete památník obětem 1. světové války a na druhém břehu na vedlejší cestě stoletou lípu.