Z Boleslavi vyjdeme po žluté značce loukou do Řepova. Půjdeme kolem hezky opravené kapličky se sochou sv. Jana. Nedaleko ní se v roce 1880 našly metr pod zemí řady koster s tvářemi obrácenými k východu....
Cesta nás dál vede přes Kolomuty, kde již počátkem 14. století stávala tvrz Jana z Kolomut. Dnes je na místě, kde stávala, v parčíku patrné malé návrší, pod kterým jsou prý ukryty zbytky sklepů.
Pokračujeme příjemnou polní cestou na okraj Dolánek, odkud se vydáme k hájovně a pokračujeme lesem po modré značce. Na chvíli vyjdeme z lesa cestou přes Holé Vrchy, odkud je krásný výhled na Mladou Boleslav. Za pěkným výhledem na opačnou stranu (ale třeba i na Trosky) si můžeme zajít i k vysílači U doubku.
Modrá nás pak dovede k prameni Boží Voda, kde kdysi stávaly malé lázně a bývalo to oblíbené výletní místo Boleslaváků.15. dubna 1745 zde došlo k zázračnému uzdravení špitálníka Říhy, "který se k pramenu tři hodiny z města vlekl a tam se umyv a napiv, šel prý zpáteční cestou tak lehce, že se ani poznati nemohl."Následovala další zázračná uzdravení a tak byla v roce 1771 nad pramenem postavena nová zděná kaplička a opodál lázeňský dům. O věhlasu Boží Vody svědčí i skutečnost, že místo navštívil Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a koncertovala tu i slavná
Kapela Františka Kmocha z Kolína.
Od 80. let 19. století náležela Boží Voda soukromým vlastníkům. Nedostatek finančních prostředků postupně omezoval lázeňský život v místě. Zahrady, altány, parčíky a kdysi pečlivě udržované pěšiny pustly a zarůstaly, zanikl i hostinec. Ještě v polovině 70. let minulého věku se tu vyráběla slazená limonáda důvěrně zvána "božívodka".
Neúspěšnou snahu o obnovu podnikl i poslední vlastník, mladoboleslavská automobilka. Všechny budovy byly postupně demolovány, a tak jedinou připomínkou věhlasu a více jak dvousetleté tradice lázniček u Mladé Boleslavi je pramen stále čiré a výborné vody a kaplička. Jak lze doložit v historických pramenech, jeden z nápisů, který byl umístěn na letitém dubu nad pramenem, zněl:
Odtud plyne pramen živý,
pověst o něm hlásí divy.
Všemohoucí z nebes Bůh
požehnání své naň vylil,
by lid občerstvoval, sílil
a hojíval zlý neduh.
Proto od darů všech původa
sluje dávno již "Boží voda."
Pokračujeme dále, míjíme další pramen nad Jemníky, u něhož se podle pověsti zjevuje přízrak černého muže a psa. (Jemník bylo označení skřetů a duchů, kteří žili v jámách a dírách a přinášeli lidem zmar a neštěstí).Černý přízrak, který se zde zjevuje tak může být strážcem ještě z dob původního pohanského osídlení a studánka bývala posvátným místem..
Přes Pilničky za chvíli vyjdeme na Karlově vrchu.....
Poslední aktualizace: 20.7.2012
Jarním Chlumem na Boží vodu na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
4,00
Diskuse a komentáře k Jarním Chlumem na Boží vodu
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!