Jesenické skalní vyhlídky - 1.Bílý kámen
Dnes bych vás rád pozval na mnohadílné virtuální putování za nejkrásnějšími skalními vyhlídkami Jeseníků. Je dost možné, že vám zde budou chybět místa, která dobře znáte vy (a já je bohužel dosud neměl možnost navštívit), ale pevně věřím, že některé lokality budou překvapením i pro vás a zároveň budou tipem na návštěvu těchto velmi zajímavých míst.
Naše „skalní toulání“ začneme na nejsevernějším vrcholu Hraběšické hornatiny, na Bílém kameni dosahujícím nadmořské výše 948 m. V minulosti poskytoval moc krásné výhledy, což nám připomene snímek šumperského fotografa Ivo Netopila v jeho fotografické publikaci Jeseníky. Na něm vidíme obrázek asi třímetrových žlutě zbarvených skalek a jednoho bělostného kamene spolu s pozadím Ztracených kamenů. Což je dokladem toho, že se rozhodně nejedná o ty kvarcitové útvary tvořící skalní dědinku pod dobře vyšlapaným hřebenovým chodníkem a ležící o kus dál východně odsud.
Dnes už je vrcholové témě Bílého kamene zarosteno hustníkem mladých jehličnanů a ve vysoké trávě se mezi smrčky těžko hledají pěšinky, jež by nás přivedly k nějakému výhledovému bodu. Je třeba je v terénu pozorně hledat, neboť naše bělostná výhledová skalka je od vyšlapaného hřebenového chodníku vzdálena směrem k severu así 200 m a trčí nad samotnou hranou svahu.
Nejlepší přístup ke skalní vyhlídce vede od motorestu Skřítek po zelené a modré trase směřující k Rabštejnu. Asi kilometr za motorestem na rozcestí zelená odbočuje a my pokračujeme dále k jihu po modré značce. Po 400 metrech z ní po lesní cestě odbočíme k jihozápadu a po pěti minutách chůze dorazíme ke Štole na Skřítku (rovněž Štola pod Bílým kamenem), jejíž široké děsivé ústí namísto starého důlního díla připomíná nefalšovanou a hrůzostrašnou propast!
Nad jejím dnem se tyčí více jak třicetimetrová svislá skalní stěna, která je hlavní součástí Bílého kamene. O čemž se na vlastní oči přesvědčíme, pokud ústí propasti obejdeme po pěšině, a poté zamíříme do strmého travnatého svahu. Nahoře zjistíme, že je na tu šedivou a hladkou kvarcitovou skalní stěnu přilepena nádstavba v podobě bělostné skalky. Ta se při pohledu shora od hřebene příchozímu skutečně jeví jen jako nízký a rozložitý bělostný balvan, zároveň je ale poslední zábranou před pádem do strašné hlubiny až na dno „skřítecké propasti.“
Ostatně – vrcholová plošina před skalkou nabízí dostatečný a bezpečný výhled. V nádherném půlkruhovém panorámatu se návštěvník může potěšit pohledem na členitou kopcovitou krajinu okolo Sobotína a Šumperka, na pompézní hradbu Hrubého Jeseníku vypínající se nad sedlem Skřítek… no a, pokud bude mít štěstí na příznivé počasí, určitě za mořem kopců a hor spatří i masív Králíckého Sněžníku.