Loading...
V jejich spodní části se až do poloviny 19.století nacházelo rozsáhlé území „nikoho“, zavezené sutí a zarostlé křovinami a rumištní vegetací. Poté ale nastoupil do funkce frývaldovské starosty továrník a zakladatel významné textilky Josef Raymann a ten se tady rozhodl založit městský park. Suť nechal odvézt pryč, rozčepýřený terén zarovnat a osázet množstvím exotických dřevin. Tak vznikla i buková alej nad řekou Bělou a byla pojmenována Alejí nářků. Později – od roku 1883, se ke slovu dostal i místní okrašlovací spolek a ten v parku zbudoval lavičky a přičinil se o výsadbu četných ozdobných keřů.
V návaznosti na již existující areál byl park před koncem rozšířen vysoko do zalesněného svahu a tato jeho část byla upravena v duchu anglických parků, takže se v něm vedle solitérně stojících stromů a keřů nacházely i rozsáhlé travnaté plochy.
Dominantním prvkem této horní části se stal Priessnitzův pomník od Josefa Obetha. Kvůli stému výročí od narození Vincenze Priessnitze (1799 – 1851) se začal budovat s desetiletým předstihem. Sochař vytvořil monumentální dílo, které se stalo poctou nejen zakladateli lázní, ale stalo se také symbolem léčivé síly vody a přírody.
Rozměry secesního sousoší jsou opravdu působivé: je široké okolo 10 metrů, jeho hloubka činí 6 m a výška hlavní postavy dosahuje bezmála tří metrů!
Dílo přišlo asi na 40 tisíc korun a spotřebovalo se naň více jak 50 metrů krychlových kamene. Postavy byly zhotoveny z mramoru dovezeného z dolního Tyrolska, ostatní architektonické prvky ze slezského mramoru z Velkých Kunětic.
Pomník byl slavnostně odhalen v červenci 1909 a byl oceněn jako ten nejhezčí v celém rakouském Slezsku!
V parku samozřejmě nechybí ani ukázka typického zdejšího pramene, jako třeba ten Neuburský, nacházející se v dolní části parku. Byl zbudován již před první pol.19.století a nejprve krášlil hlavní frývaldovský rynek. Mnohem později byl přestěhován na nynější náměstí Svobody a své místo ve Smetanových sadech nastálo zaujal až v roce 1896.
Podle mramorového chrliče v podobě krále zvířat se nejprve nazýval U Lva.
Na Neuburský pramen byl přejmenován teprve na 1.máje 2010. Tehdy se totiž právě slavilo deset let trvající partnerství mezi městy Jeseníkem a třicetitisícovým renesančním městem Neuburg an der Donau, ležícím v kulturním srdci Bavorska.