Jeseník - Maďarský pomník
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Jesenické lázně na Gräfenberku se mohou pochlubit jednou z největších koncentrací různých pomníků, obelisků, pamětních desek či mohyl v našich zemích. Jednak to jsou pomníky přímo oslavující zakladatele lázní Vincence Priessnitze. Pak to jsou pomníky dalo by se nazvat „národní“ - to jsou ty které věnovaly přímo pacienti příslušných zemí či národů, kteří zde našli uzdravení a tímto vyjádřili svou vděčnost. Pak to jsou pomníčky či desky u lázeňských pramenů, roztroušené většinou po svazích Studničního vrchu, nebo rovnou v areálu lázní. Další řada Studánek je pak k nalezení na svazích Zlatého Chlumu naproti Gräfenberku. Pramenů je několik desítek a to udržovaných i zaniklých či neudržovaných.
K nejstarším pomníkům v areálu lázní přímo na tzv. Lázeňské Kolonádě je Maďarský pomník. Ostatně vznikl již za Priessnitzova života r. 1840. Návrh pomníku realizoval německý sochař Ludwig J. Schwanthaler. Na podstavci pomníku je umístěn nápis podle básně maďarského básníka Mihaly Vörösmathyho. Nápis byl zhotoven v maďarštině a češtině, vlastně se není čemu divit, čeština byla tehdy jedinou spisovnou řečí na Slovensku (ovšem mimo maďarštiny).
Priessnitzovi jako dobrodinci lidstva za jeho zásluhy vděční Maďaři,
jakož i všichni synové otčiny,
kteří v pozdější době budou pít z gräfenbergských životodárných pramenů,
přinášejí své pozdravy – 1839
Pomník završuje bronzová socha lva. Nakonec jako jeden z nejstarších pomníků v lázních (vlastně vůbec nejstarší) se stal symbolem lázní a je dnes součástí loga lázní Jeseník. Velkou zásluhu na výstavbě pomníku měl mj. Iihrabě Michal Wesselenyi. Ten se zasloužil i o zvelebení města (vodovod). Jeho jméno nese i jeden z pramenů. (našli bychom ho v Jeseníku na Březinově ulici, nedaleko soutoku Bělé a Staříče).