Hlavním městem Itálie je Řím. Součástí italské metropole je samostatný stát Vatikán - sídlo papeže (památky Andělský hrad a Bazilika Sv. Petra). Sever země pokrývají Alpy a Dolomity s mnoha ski areály. Táním ledovců zde vznikla turisty oblíbená jezera. Na jihu země je největší středomořský ostrov Sicíle, který pokrývá pohoří Apeniny s nejvyšší sopkou Evropy - Etna (3 323m). Mezi další oblíbené italské ostrovy patří Sardinie nebo Elba.
Za jedním zajímavým cílem se vydáváme do severozápadní části Sardinie, nedaleko od města Alghero. Jedeme po východním okraji přírodní rezervace a pomalu se blížíme k zátoce Porto Conte. Před námi se objevuje dramaticky působící mys Capo Caccia, který se tyčí vysoko nad krásnými modrými vodami středozemního moře. Bylo by zde možno strávit celý den, je zde několik vyhlídkových míst i trekové trasy, ale většinu návštěvníků lákají tyto divoce romantické útesy kvůli jeskyni Grotta di Nettuno.
Dnes parkujeme celkem v pohodě, v létě to může být asi kvůli velkému množství lidí problém. Vydáváme se pěšky po mnoha schodech, po závratném schodišti Escala del Cabirol, katalánský název znamená kozí schody. Sestup ze 110 metrů vysokého útesu k ústí jeskynního komplexu pomalou chůzí trvá asi 15 minut. Dole zjišťujeme, že vstupné podražilo oproti průvodci na 12 Eur. Trochu nás také odrazuje velký počet lidí, ale když už jsme dole, tak se vydáváme na prohlídku jeskyně Grotta di Nettuno. Říká se, že je to jedna z nejmalebnějších jeskyní na ostrově. Měřit by měla na délku asi 1.200 metrů. Uvnitř se nachází velké podzemní jezero, které je dlouhé 120, široké 50 a hloubka činí místy až 9 metrů. Procházíme Hlubokými temnými chodbami i po otevřeném prostranství. Jeskyně je tvořena několika sály. Monumentální prostory zdobí bohaté a pestré krápníky.
Prohlížíme si zajímavě zakroucené a zbarvené stalagmity, které pomalu rostou až ke stropu a úžasně tvarované stalaktity, jež se odrážejí v hladině jezírka. V průběhu tisíciletí vzniklo působením vody ve skalách mnoho jeskynních útvarů. Obdiv k nim je o to větší, když si uvědomím, že růst těchto vápencových útvarů je velmi pomalý. Je to zhruba 1 kubický centimetr za 100 let. Po ukončení prohlídky sledujeme něco jiného zajímavého. Zaujalo nás, jak nastupují do lodi návštěvníci jeskyně, kteří odmítají absolvovat zajímavou cestu po schodech, a tudíž sem přijíždějí lodí z přístavu Alghero. Údajně mohou vidět u ostrůvku Isola Foradada ve skále profil spisovatele Danta Alighieriho. Vystoupit z lodi do prostoru jeskyně není vůbec jednoduché. Loď k tomuto výletu uzpůsobená má na přídi speciální můstek s pojezdovými kolečky a je tak umožněno vystupování i v případě, že moře není příliš klidné.
Po opuštění prostor jeskyně se vydáváme zpět k autu po schodech nahoru. Rozhodl jsem se počítat a dospěl jsem k číslu 651 schodů. Kdo se zalekne této procházky, tak se ochudí o zajímavé výhledy na moře, ostrov Isola Foradada i okolní skály. I když samozřejmě z lodě může být pozorování také krásné. Sedáme do auta a jedeme asi jeden kilometr, kde se nachází odstavné parkoviště a značená Vyhlídka, z níž je nádherný výhled na obě strany mysu.
*
Další zajímavá místa, která jsem navštívil při putování po části ostrova Sardinie: