Jihlavská radnice
Je pochopitelné, že takové významné hornické město, jakým se už ve středověku stala Jihlava, muselo mít i honosný konšelský dům. Ten první, ve kterém se jihlavští radní radívali, stál na na západní straně dnešního Masarykova náměstí. V roce 1425 tehdejší „městské zastupitelstvo“ zakoupilo Cippusův dům ležící na protější, východní straně rynku a ten se po nezbytné přestavbě stal novým radničním domem. Roku 1509 k němu byl připojen prostřední, tzv. Holslinův dům. V prvním patře pak byla zbudována veliká reprezentační síň s žebrovou klenbou. Ještě před koncem století v zadním traktu vznikla Soudní síň, jejíž stěny a strop byly obloženy dřevem.
Následné požáry sídlo konšelů značně poškodily a ono bylo přestavěno v renesančním slohu.
Ve století osmnáctém byl k radnici připojen třetí, Kentlinův dům, a celý komplex radnice dostal sjednocující klasicistní fasádu. Uvnitř byly domy propojeny novými schodišti a i tady se architekti postarali o to, aby interiéry vytvořily jednotný celek. Radnice dostala také novou střechu s hodinovou vížkou a zařadila se mezi nejvýznamnější dominanty hlavního jihlavského rynku.
První větší rekonstrukce se objektu dostalo až v osmdesátých letech 20. století, ale ta největší (skoro by se chtělo říct generální) začala v březnu roku 2004 a ukončena byla až s příchodem léta o dva roky později. Při ní byly odkryty a obnoveny malované stropy a také mnoho hodnotných maleb, jako třeba renesanční freska znázorňující masopustní průvod či malba sv.Kryštofa, držícího v náručí Ježíška. Svůj vzhled změnil i vnitřní dvůr radnice, který byl upraven parkově a prostranství ozdobilo pět soch. Čtyři znázorňují čtvero roční období, pátá múzu Terpischoré.
Dnes je jihlavská radnice sídlem magistrátu města, ale její interiéry jsou přístupné i veřejnosti.
Návštěvníky na komentované placené prohlídce čeká okruh těmi nejzajímavějšími místnostmi. Nejpompéznější z nich je gotický sál se čtyřdílnou žebrovou klenbou a 38 nápisy v řečtině, latině, němčině a staročeštině. Velmi zajímavá je i zasedací místnost (dříve soudní síň), která je celá kol dokola obložena dřevěným taflováním. V mezipatře se nachází primátorský salonek a galerie obrazů od akademického malíře Gustava Kruma.
Ve druhém patře „jižního domu“ návštěvníci mohou poobdivovat originál sochy Panny Marie neposkvrněného početí – Immaculaty. Dále je zde k vidění černá kuchyně a lze nakouknout i do bývalé hladomorny.
V přízemí narazíme na menší z obřadních síní. Nachází se v gotické prostoře, jejíž klenby bohatě zdobí renesanční a barokní fresky. Na druhou obřadní místnost narazíme v prvním patře, tahle je mnohem prostornější a má monumentální barokní podobu.
O patro výš možno nahlédnout do pracovny primátora a stejně jako on se potěšit úžasným výhledem z okna. K vidění jsou zde i portréty všech bývalých starostů, přičemž tím prvním českým byl až muž vykukující na návštěvníky z portrétu, který visí jako poslední v řadě...