Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Romantické zříceniny hradu Jenčov, zvaného také Jinčov, se ukrývají na skalnatém ostrohu v malebném údolí potoka Vůznice v křivoklátských lesích. Zřícenina hradu Jenčov se nachází na Kladensku ve Středočeském kraji. Hrad tvořily pouze dva objekty ? na nižším stupni ostrohu byl hradní palác, nad ním na vrcholu Skalky stála obdélná obytná věž. Z paláce se dosud zachovaly poměrně vysoké zdi, z věže pouze spodní část. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Dějiny hradu jsou zahaleny tajemstvím. Nedochovaly se o něm totiž žádné písemné zprávy. Poloha na území někdejšího přemyslovského loveckého hvozdu však svědčí jednoznačně o tom, že jeho zakladatelem byl panovník, s velkou pravděpodobností Přemysl Otakar II. či Václav II. Na rozdíl od ostatních královských hradů v okolí byl Jenčov pouze loveckým hradem. Jeho případné obranné možnosti byly minimální. Podle názoru odborníků šlo o rozsahem nejmenší hrad v Čechách.
Hrad jenčov se nachází 8 km od Křivoklátu na území CHKO Křivoklátsko, v rozšířeném údolí Běličského polesí, mezi vysokými zalesněnými stráněmi na skalce, obtékané potokem Vůznicí.
Jenčov byl patrně nejmenší Český královský hrad, který tvořili pouze dvě zděné stavby. Obdélníkové stavení a čtyřboká věž, postavena výše a oddělená od obytné budovy. Celá budova hradu byla přibližně 17 m dlouhá a 9 m široká.
Hrad Jenčov mohl založit Přemysl Otakar II. Stavebník Nižbora, k jehož zboží hrad zřejmě náležel. Archeologické nálezy z hradu však dokládají, že zakladatelem Jenčova byl pravděpodobně až Václav II., který panoval v letech 1278-1305. Jméno Jenčov je zřejmě odvozeno od některé varianty jména Jan a znamená "janův hrad". Jméno se patrně vztahuje k Janu Lucemburskému, vládnoucímu v letech 1310-1346, který ale není jeho zakladatelem, neboť v jeho době hrad již existoval. Hrad Jenčov byl však uváděn i jako Jinčov, Jenišov, v roce 1686 Gencžow a v 19. století Ginčov. Lidé z blízkého okolí jej nazývali i Starým zámkem. Poprvé je zmiňován až v soupisu majetku z roku 1685 při převodu křivoklátského panství z hraběte Jana Adolfa z Valdštějna, místodržitele Království Českého, kde je popsán jako starý a pustý. před tímto datem se vyskytuje pouze v predikátu křivoklátského polesního písaře Juliana Albína, který se roku 1606 psal z Jenčova. v té době byl ovšem Jenčov již zříceninou. Kdy hrad zanikl, není známo.
Dostupnost: Zřícenina je celoročně volně přístupná pěšky nebo na kole. Z obce Běleč 800 m po silnici směrem na Chýňavu. U hájovny Kouty zahnete Doprava na lesní cestu (červeně značená turistická trasa) a po 2500 m jste u cíle.