Kaliningrad, město více názvů
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Rusky Kaliningrad, německy Königsberg, polsky Królewiec, litevsky Karaliaučius, latinsky Regiomontium a česky Královec.
Na tomto místě stávala osada Pregnora zřejmě od roku 300 př. Kr. Zničili ji křižáci.
V dějepise jsme se učili, že město Královec založil náš český král Přemysl Otakar II. roku 1255, když se účastnil křižácké výpravy proti pohanským Prusům. Ale dočtete se i to, že město založili vítězní křižáci na počest našeho krále. O rok později postavili hrad Regiomontium neboli Královská hora.
Královec získal městská práva roku 1290, stal se přístavem a členem hanzy. Počátkem 14. století se začalo se stavbou katedrály sv. Vojtěcha (článek), hrad se stal sídlem velmistra Řádu německých rytířů. Město oslabil požár roku 1345.
Oblast patřila Polsku, od roku 1701 Prusku. Fridrich I. tu byl korunován pruským králem a město bylo přejmenováno na Königsberg. V 18. století se rozrostlo o předměstí, postupně se budovala několikerá opevnění.
Roku 1871 celá oblast připadla německému císařství a Königsberg se stal důležitým přístavem, především za 2. světové války.
Rudá armáda město dobyla 9.4.1945 a v rámci Postupimské konference se část východního Pruska stala součástí SSSR. Roku 1946 se Königsberg přejmenoval na Kaliningrad a byl uzavřený pro cizince, stejně jako celá oblast. Sídlila tu baltská flotila.
Kaliningrad je zajímavé město, kde je propojená minulost se současností. Od jednoho turisty, který zde byl v roce 1998, jsem se dočetla, že Rusové chtějí zničit vše, co se týká starého Königsbergu. V sovětských dobách jistě, ale dnes se postupně staré památky obnovují. Prodávají se pohledy, na kterých je nápis Kaliningrad-Königsberg nebo jen Königsberg, koupila jsem si mapu, kde jsou obrázky, jak která ulice vypadala v období Königsbergu, v muzeu uvidíte maketu starého města, spoustu obrázků, pohledů, dobových novin, reklam. U památek, které se rekonstruují, jsou také k dispozici staré fotografie a obrázky.
Jedna má osobní vzpomínka. Úplně se mi vypařila z hlavy. Ve svém starém dívčím deníku mám poznamenané, jak se na mě profesor při dějepise zlobil, že nemůžu najít na mapě Königsberg. Název zněl německy, tak jsem ho hledala v Německu. To se stalo před 40 lety. Vzpomenou si Češi na Královec a Přemysla Otakara II.? Ale zpět k současnosti.
Na nábřeží Pregoly jsou v kontrastu krásné budovy, postavené ve starém stylu, s ošklivými sovětskými šedivými paneláky.
Všude se mohutně staví, nové výškové budovy z cihel, i barevných, inzeráty nabízejí k prodeji pozemky, domy a byty.
O jednotlivých památkách píši zvlášť, Kaliningrad a celá oblast rozhodně za návštěvu stojí. Nevýhodou je ruské vízum, i když přijedete jen na 1 den.