Kaňon Ardéche
Turistické cíle • Příroda • Kaňon
Při našem krátkém letním putování krajem Ardéche jsme něco poznali, něco jsme si přečetli a s výsledkem Vás tímto můžu seznámit.
Jménem Ardéche je pojmenována krajinná oblast, departement jako správní celek, řeka i kaňon, který každý rok navštíví desetitisíce turistů, vodáků a horolezců. Je zařazován mezi nejkrásnější kaňony kontinentu.
Oblast Ardéche
Oblast Ardéche ležící v jihovýchodní části Francie ve vnitrozemí přibližně mezi městy Lyon a Orange na ploše asi pět a půl tisíce kilometrů čtverečních. Velká část území je tvořena horami, ale na jihu má krajina středomořský ráz podobně jako v sousední Provence. Na území žije asi 286 tisíc obyvatel.
Zhruba před 20 miliony let, při formování povrchu alpského prostoru, byla v místech dnešního departementu Ardéche zdvižena z oceánu část druhohorních vápencových zemských bloků. Poměrně měkká hornina relativně rychle podléhá vlivům počasí zejména vodě. Podzemní prostory v podobě skrytých řečišť tekoucích vod se postupně hroutily a zhruba před pěti miliony let vytvořily i kaňon řeky Ardéche (Gorges de l’Ardèche).
Řeka Ardéche
Řeka pramení v pohoří Massif Central a je pravostranným přítokem Rhóny.
V horním toku je voda velmi čistá, dolní polovina je jen velmi mírně znečištěná. V kaňonu pod Vallon mírné znečištění opět ubývá. Voda má zelené až hnědozelené zbarvení, za normálních podmínek je viditelnost až 5 m. V letních měsících je teplota vody kolem 23°C. Řeka přímo vyzývá k vykoupání a přináší úlevu a osvěžení ve sluncem zalitém kaňonu.
Délka sjízdného toku je 114 km. V horním úseku je Ardéche extremně těžkou řekou. Od 6. km je sjízdná jen velmi zřídka a to v období tání sněhu. Od 20. km se dá jet pouze na jaře (březen - duben). Od města Vallon-Pont d´Arc je sjízdná celoročně. V infocentrech či půjčovnách lodí je možno si vyzvednout zdarma plánek v něm jsou vyznačena obtížnější místa.
Úsek řeky mezi městem Vallon-Pont d´Arc a městem Saint Martin d‘Ardéche je asi 30 km dlouhý a prochází kaňonem Ardéche. V tomto úseku není možnost doplnění zásob a proto je nutné mít dostatečnou zásobu jídla a hlavně pití. V kaňonu je velmi teplo (často kolem 36°C), neboť do něho téměř celý den svítí slunce. Přenocování v kaňonu je možné jenom na několika málo vyznačených a ze silnice nepřístupných místech. Doporučuje se vyjet ráno časněji (kolem 8. hodiny), protože později se řeka zaplní velkým množstvím lodí. Často jde o lodě z půjčovny u města Vallon-Pont d´Arc. Plavci jsou nezkušení, často sedí na lodi poprvé v životě a neumějí ji ani ovládat. Na splavání tohoto úseku je potřeba asi 8 hodin. Čas zastávek je třeba k tomu ještě připočítat. Je-li voda příliš nízká, pak z ní v některých místech vyčnívají Ostré skály. Pokud k tomu přidáme lodě „bez řidiče“ začátečníků, není ani v těchto klidných vodách o kolize nouze. Po skončení plavby v Saint Martin d’Ardéche vás i loď odvezou autem zase zpět do Vallon Pont d'Arc.
Na klid a bezpečnost sjíždění řeky úsekem kaňonu dohlíží vodní policie. Projíždějí revír vybavena oblečením přizpůsobeném pohybu na vodě. Upozorňuje neukázněné vodáky na to, že na sobě nemají plovací vestu, napomínají podnapilé nebo příliš rozjařené návštěvníky. Přilby se nevyžadují.
Kaňon Ardéche
Kaňon Ardéche je zhruba 30 km dlouhý, vytvořený stejnojmennou řekou. Vápencové stěny kaňonu dosahují místy výšky až 300 metrů. Podle zájmu lze kaňon shlédnout buď shora nebo zespoda.
Shora okraj kaňonu lemuje silnice D290 mezi městem Vallon-Pont d´Arc a městem Saint Martin d’Ardéche. V letních měsících je tu poměrně čiperný provoz, na několika Vyhlídkách do kaňonu zastavují lidé, aby spatřili tu podívanou. Kanoe, kajaky či jiná plavidla jsou při pohledu shora velké jako zápalky. Kromě pohledů do kaňonu se návštěvníkovi otevře i okolní krajina.
Pokud je zájem podívat se na kaňon zespoda, je možné to učinit buď z nějakého plavidla a proplavat jej celý (viz část Řeka Ardéche) nebo jít pěšky po svých. Schůdnost je však omezená a do jisté míry v některých úsecích to může být i nebezpečné. Výchozím bodem je určitě město Saint Martin d’Ardéche. Autem lze zaparkovat na levém břehu řeky, myšleno při pohledu ve směru toku vody. Parkoviště jsou prašná a i když je zde parkovacích míst dost, brzo se zaplní. Doporučuje se vyrazit poměrně brzo ráno. Vyjít včas má i tu výhodu, že ještě nebude takové teplo. Do kaňonu svítí téměř celý den slunce, stínu není mnoho, skály se ohřejí a po poledni již může být pro citlivější jedince horko neúnosné. Na cestu se dáme proti proudu řeky. Z počátku se jde celkem pohodlnou pěšinou, která se později občas ztrácí mezi keři a ostatním pobřežním porostem. Převýšení není žádné neboť kopírujeme tok řeky. Občas je potřeba mezi houštím slézt nebo překonat asi 3 m vysoké Kamenité úseky. Postupuje se podél stěny kaňonu stále proti proudu, jinak to ani nejde. V některých místech je nutné překonat úsek po šikmých hladkých skalách a ten může být při nevhodné obuvi, za vlhka či při nepozornosti nebezpečný. Hrozí pád mezi kameny. Cesta poutníka dovede až k místu, kde se ztrácí v přízemním otvoru ve skále. Chce-li turista pokračovat, musí tímto otvorem prolézt po břiše, proplazit se. Otvor je asi 4 m dlouhý (to už si nepamatuji nějak přesně) a poměrně malý (asi 60 cm průměr). My jsme tu s manželkou svou cestu ukončili, vrátili se z části zpět a na místě s dobrým přístupem k vodě jsme se zastavili a udělali si příjemný zbytek dne až do odpoledních hodin. Koupání, opalování, pozorování ryb, lidí, lodí apod. Cestou zpět do kempu rozpáleným kaňonem jsme se upocení ještě zastavili k odpočinku ve stinných místech. Večer kolem 18 hodiny bylo v kempu kolem 36°C.
Možnosti stanování
V oblasti je asi 40 kempů. My si vybrali kempink v Saint Martin d’Ardéche, na břehu řeky, ležící při počátku (konci) kaňonu. Okukovali jsme kempy i u města Vallon a Pont d'Arc, kde je jich také dostatek, ale všechny již byly až příliš plné, se spoustou lidí a to nás odradilo. Počet návštěvníků je dán přítomností půjčovny lodí a ostatního vodáckého vybavení a také se odsud vyplouvá do kaňonu. Roli hraje zřejmě i blízkost přírodní atrakce – Skalního mostu Pont d'Arc.
Možnosti stanování jsou i na horním toku nad Vallon. Kaňon je od roku 1980 chráněnou krajinou oblastí. Je zde zakázáno volně stanovat, rozdělávat oheň a znečišťovat okolí. Porušení zákazu se trestá vysokou pokutou. Stanování uprostřed kaňonu je proto možné pouze ve 4 kempech a v Bivak des Gourniers. V době prázdnin však budou asi obsazeny.
Ostatní zajímavosti
Nejznámějším přírodním útvarem kaňonu je Skalní most zvaný Pont d´Arc. Nejedná se o skutečný most, ale o skalní stěnu skrz níž si řeka provrtala své koryto. Je to 34 m vysoký a téměř 60 m široký vápencový oblouk, jehož povrch je narušen prohlubněmi a jeskyněmi. V otvorech hnízdí ptactvo, zejména holuby a vlaštovky.
V kaňonu Ardéche je 13 zdobených jeskyní. Ty jsou obvykle nepřístupné a nalezené rytiny a malby, ale také mnohé nástroje je možné shlédnout v regionálním prehistorickém muzeu prostřednictvím fotografií. Zajímavý výukový program diváka přenese do prostředí jeskyně a dalších lokalit kaňonu, v nichž pobýval člověk cromagnonský.
Skalní malby se zvířecími motivy byly v jeskyni Chauvet nakresleny před 31 tisíci lety. Jedná se o vůbec nejstarší dochované malby na světe. Jeskyně byla objevena v roce 1994 a podává svědectví o životě v pravěku a významnosti této KRAJINY v paleolitickém období.
Místní kuchyně proslula jedlými kaštany (châtaigne), které tu rostou i divoce a místní je přidávají úplně do všeho, od mouky až po pivo.