Hrubý Jeseník je druhým nejvyšším pohořím v ČR a je dominantním pohořím severní Moravy. Jedná se o výraznou členitou hornatinu, nejmohutnější pohoří Jesenické oblasti, označované jako "střecha Moravy". Nejvyšším vrcholem je Praděd (1492m.n m.) Lidé v této oblasti nacházeli obživu zejména v dolech. Většina měst vznikla jako hornická sídla. Důlní činnost spolu se zásobami dřeva vedla k rozvoji hutí, skláren a papíren. Většina těchto výroben však zanikla. Pouze papírna ve Velkých Losinách si udržela výrobu papíru tradiční formou od roku 1516 dodnes.
Obec Karlovice nalezneme východně od Vrbna pod Pradědem v údolí řeky Opavy. Obec je obklopena kopci kolem nadmořské výšky 600-730 m.n.m. Nejstarší osídlené místo byl hrad Freudenštejn založaný v polovině 13. století. Bohužel již od 14. století je uváděn jako opuštěný a chátral. Na místě dnešních Karlovic je uváděna vesnice Hütten (Hutě), která zde fungovala na přelomu 16. a 17. století. Během Třicetileté války zanikla a na počátku 18. století byla obnova. Byly zde vystavěny Nové Hamry na železo. V obci je dnes muzeum Kosárna.
Po prvním majiteli byla obec pojmenována Karlstahl (Karlovo údolí). Majitelem byl kníže Karel Lichtenštejn. V obci kromě hamrů fungovaly i mlýny, výroba papíru, pily a továrna na nábytek. Na počátku 19. století se v Karlovicích vyráběl cukr z javorového listí.
Nejvíce obyvatel je písemně doloženo z roku1869, kdy zde žilo 2616 obyvatel.
Kostel byl vystavěn v letech 1777-79 na místě, kde stávala dřevěná původní kaple z roku 1725. Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého je jednolodní stavba.