Loading...
Přicházím vždy s nejistotou, zda již není pozdě. Je jasné, že to místo neuvidím tak, jak to vídal fotograf před lety. Mačkám spoušť a říkám si, až sem přijde někdo za 100 let, zda ho bude zajímat tehdejší (náš dnešní) svět.
Člověk chodí s fotoaparátem po naší vlasti, hledaje svým objektivem kořisti v nížinách i v horách, u řek, rybníků či jezer a loví motivy po perlách kouzelných měst i vesniček. A když poté přijde na konci své pouti zpět do Karlových Varů, pozná, že skoro vše, co klopotně hledal, má zde takřka pohromadě. Jenom je někdy těžké objevit to správné místo.
1. Fotografie:
Pohled na řeku Teplou, Vřídlo a kostel sv. Maří Magdalény jsem našel bez problémů. Původní foto má rok 1964 na poštovním razítku. Na novém snímku přibyla Vřídelní kolonáda.
2. Fotografie:
Najít Kamzíka a vyfotografovat ho také nebylo složité. Musel jsem sice trochu skákat jak on po kamenech, ale nikam přede mnou neutekl a vypadá stejně i po více jak padesáti letech (rok 1963).
3. Fotografie:
Panorama Karlových Varů s hotelem Imperiál. Dole jsou domy na Divadelním náměstí.
4. Fotografie:
Pohled na město od Výšiny Petra Velikého. V popředí je vidět špička Mayerova glorietu (rok 1951)
5. Fotografie:
Obdobný pohled na město, tentokrát přímo z Mayerova glorietu (rok 1950)
6. Fotografie:
A ještě jeden snímek ze stejného místa. Tyto pohledy na Karlovy Vary se totiž objevovaly na velkém množství pohlednic. (rok 1955)
7. Fotografie:
Abych se mohl původnímu pohledu (1958) přiblížil,
tak bych se musel na soukromý pozemek připlížit.
8. Fotografie:
Karlovy Vary z Vyhlídky Karla IV. (1949)
9. Fotografie:
Podzimní pohled na Karlovy Vary z místa nazývaného „Jaro“. Datum starší fotografie neznám, ale nějak nám tam vyrostly stromy
10. Fotografie:
Kolonáda československo-sovětského přátelství v roce 1958 a Mlýnská kolonáda v současnosti.
11. Fotografie:
Lázně I. v roce 1933 a Císařské lázně dnes. Koně již nejsou u kočáru, ale pod kapotou.
12. Fotografie:
Grandhotel Čedok-Moskva v roce 1960 a Grandhotel Pupp dnes.
13. Fotografie:
Lázně III. sice vypadají na původním pohledu jako kresba, ale je tam uvedeno, že se jedná o foto. Z kterého roku pohled pochází, však nevím.
14. Fotografie:
Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla (zvaný též Ruský kostel) se moc nezměnil.
15. Fotografie:
Monumentální železobetonová budova se řadí svým vzhledem i umístěním mezi dominanty Karlových Varů. Hotel Imperiál byl postaven v letech 1910-1912.
16. Fotografie:
Na tomto místě jsem strávil spoustu času a najít ten správný pohled na hotel Imperiál se mi stejně nepodařilo. Přitom ta pohlednice není tak stará, ale stromy nějak povyrostly a….
Doposud to byly oficiální pohledy (pohlednice). Nyní ještě několik starších fotografií, které jsem našel. Z jakého jsou roku, určitě poznáte.
17. Fotografie:
Na té starší je navíc vojenské auto, na té současné zase Hotel Thermal. Ta budova se sice každému také nelíbí, ale pořád je to lepší než sovětská vojska.
18. Fotografie:
Také tady na té starší fotografii je armádní vozidlo. Vzadu jsou domy na ulici Jana Palacha (dříve Zápotockého nábřeží) a úplně vpravo je vidět ulice I.P.Pavlova.
19. Fotografie:
Opět armádní vozidlo a vojáci. Vzadu jsou domy na ulici Jana Palacha (dříve Zápotockého nábřeží)
20. Fotografie:
Třída ČSA a dnešní T. G. Masaryka
21. Fotografie:
Ulice Karla IV. a vzadu I. P. Pavlova
22. Fotografie:
Kolonáda československo-sovětského přátelství a Mlýnská kolonáda v současnosti (Kamenná kolonáda).