Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kašna
Kašnu Parnas nájdeme v centre starobylého Brna na Zelnom trhu ,na ktorom má svoje dominantné miesto.Patrí k najvýznamnejším pamiatkam tejto moravskej metropole.Kašna Parnas bola postavená koncom 17. storočia a projektoval ju známy Johann Fischer z Erlachu.Stavba kašny sa začala v roku 1693 a mesto Brno stavbou poverilo Adama Tobiáša Krackera z Viedne.Kašna Parnas bola úspešne dokončená v roku 1695.Stavba pripomína Skalný útes,ktorý má uprostred jaskyňu.Na vrcholu nájdeme sochu Evropy,ktorá symbolizuje Svätú rímsku ríšu.Medzi ďalšie postavy v podobe sôch,ktoré tu nájdeme patrí aj socha Heraklesa,Babylónie,Perzie,Grécka,ale aj drak alebo medveď.V letnom období sa tu veľa okoloidúcich často osvieži príjemne chladivou vodou.
Dnešní náměstí Zelný trh vzniklo již ve 30. letech 13. století. Tehdy se nazývalo Horní náměstí. Jeho součástí byl i Drůbeží trh, Hrnčířský trh a Vetešnický trh. Až v 15. století náměstí získalo svůj dnešní název, který mělo do roku 1952. V tomto roce bylo přejmenováno na Náměstí 25. února. Roku 1990 mu byl pak navrácen zpět jeho historický název.
Je jedním z nejvýznamnějších náměstí v centru Brna. Zelným trhem byl od nepaměti a je jím dodnes. Je nejvýznamnějším místem prodeje čerstvé zeleniny a ovoce ve městě. Stánky s deštníky vytvářejí zvláštní kolorit náměstí. V jeho středu se nachází největší brněnská kašna zvaná Parnas. Z objektů po obvodu náměstí je nutno vyzdvihnout alespoň Dietrichštejnský palác, ve kterém sídlí část Moravského zemského muzea. Pozoruhodná je též budova divadla Reduty, dominantní objekt bývalé Cyrilometodějské záložny, palác Hausperských z Fanálu (vstupní část divadla Na Provázku), podstatná část tzv. Malého Špalíčku ale i novodobý Dům potravin a řada dalších.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko
Dietrichsteinský palác patří mezi jednu ze zajímavých kulturních památek Brna. Kolem roku 1720 prošel raně barokními úpravami. Dnes je tento krásný palác sídlem Moravského zemského muzea.
Kašna byla postavena v letech 1690-1695 podle návrhu vídeňského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Alegorické postavy znázorňují tři dávné říše - Babylónii, Persii aŘecko. Voda byla do kašny přiváděna nejstarším brněnským vodovodem zřeky Svratky.
Nachází se v historickém centru města v závěru horní části rozlehlého náměstí zvaného Zelný trh, kde vytváří jeho dominantu. Vytesal jej v roce 1729 Antonín Schweigl a patří mezi jedno z jeho vrcholných děl. Tvoří jej podstavec s pilířem, na jehož vrcholu je svatá Trojice - vlevo Kristus jako syn Boží, vpravo Otec a uprostřed je jako Holubice v centru božské záře znázorněn Duch svatý. Sloup doplňují figury Immaculaty a sv. Jana Nepomuckého. Na samostatných soklech před sloupem stojí sochy sv. Primitiva a Konstantina, římských vojáků a patronů města.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko
Nachází se v historickém jádru města uprostřed náměstí Zelný trh a svou mohutností utváří jeho dominantu. Tato kašna byla zhotovena v letech 1693-95 podle projektu vídeňského architekta J. B. Fischera z Erlachu. Voda do ní byla přiváděna nejstarším brněnským vodovodem z řeky Svratky z oblasti Starého Brna přes Kopečnou, odkud byla čerpána do vodojemu v dnešních Denisových sadech. Odtud už tekla do ní voda samospádem. Byla tak první veřejnou brněnskou kašnou.
Z vlastní kašny vyrůstá trojboký skalnatý útes. Na jedné z jeho stran sedí při vrcholu alegorická socha, opírající se o toulec se šípy a pod ní dole leží okřídlená saň. V další části sedí postava Babylonie s korunou a u nohy ji odpočívá okřídlený lev. V třetí části je postava Persie s rohem hojnosti a poblíž ní vylézá ze skály medvěd. Na vrcholu stojí na přemoženém drakovi postava Evropy držící v ruce žezlo. Tento impozantní celek dále oživují drobní živočichové a dráčci.
Dietrichsteinský palác stojí v Brně na Zelném trhu. V letech 1614 - 1618 jej nechal postavit olomoucký biskup kardinál František Dietrichstein. Za českého povstání roku 1620 hostil "Zimního krále" Fridricha Falckého a roku 1748 i císařovnu Marii Terezii. Z raně barokního paláce se po přestavbě ve dvacátých letech 18. století dochovaly jen hlavní zdi a některé klenby.
Dnes tu evé sbírky a výstavy představuje Moravské zemské muzeum. Ze stálých expozic tu uvidíte například Zaniklý život na Moravě, Pravěk Moravy, Velká Morava, Morava ve středověku, Dětské muzeum či Svět nerostů.
Otevírací doba: út-ne 9:00 - 17:00 hod
Stĺp Najsvätejšej Trojice leží na vrchnom okraji Zelného trhu v strede mesta Brna.Pochádza z roku 1729 a majstrom tohto diela bol Antonín Schweigla.Ide o barokovú stavbu so sochami sv. Jana Nepomuckého,sv. Primitiva,sv.Konstantina,ktoré dopĺňajú sochy dvoch anjeličkov.