Loading...
Turistické cíle • Turistická trasa
Rumunské černomořské pobřeží, ale i některé vnitrozemské regiony jsou dlouhá desetiletí vyhledávány turisty z Česka rozmanitých zájmů i zálib. Mořské pobřeží Češi tradičně navštěvovali hlavně proto, že za komunistů k moři jinam, než do několika tzv. socialistických zemí, vazalů bývalého Sovětského svazu, jim cestovat bránily ostnaté dráty nabité elektřinou vysokého napětí. Postupně však začali objevovat další místa a oblasti, které v Rumunsku lákaly především neporušenou přírodou, divokými, málo objevenými horami, ale i pohostinností místních, byť ne zrovna bohatých obyvatel. Mezi ně se řadí také region, zvaný Banát.
Jeho atraktivita postupně vzrůstá, i díky tomu, že zde před dvěma staletími vznikla česká komunita, která se postupně rozrůstala a dnes zahrnuje šest rozlehlých vesnic – např. Svatou Helenu, Gerník, Eibenthal a další. Klub českých turistů se rozhodl vybavit svým známým, osvědčeným a světově unikátním barevným značkovým systémem zdejší turistické trasy. Výrazně tak podpořil zájem turistů - a to nejen českých. V současnosti se každoročně v Eibenthalu koná Festival Banát, který pomáhá tuto unikátní oblast propagovat. Letos proběhl od 15. do 20. srpna. Mezi partnery akce nechyběl Klub českých turistů. Kromě pestrého kulturního programu si účastníci užili výlety po značkách KČT v Almašských horách
„Letos se nám zatím podařilo obnovit celou modrou trasu z Rovenska do Šumice (63 km) a větší část (15 km) zelené trasy do Bigru. Ta zbývající část (10 km) u Bigru by měla být hotová v srpnu,“ svěřil se předseda rady značení KČT Pavel Přílepek. Nově byla vyznačena okružní cesta kolem Svaté Heleny a Coronini, která má kolem 12 kilometrů. Obnovena byla i modrá stezka ze Svaté Heleny přes Kulhavou skálu. „Minulý rok se dokončovala stezka u Eibenthalu ještě v průběhu festivalu. Reakce diváků byla neuvěřitelně srdečná a pozitivní ohlas u návštěvníků pokračoval i v dalších dnech. Stánek KČT byl neustále v obležení,“ dodal Pavel Přílepek. Zaujaly tu suvenýry KČT, které jsou novinkou letošního ročníku. Jedná se o stylové a praktické dárky, jako je tričko KČT, plátěná taška, chladicí ručník, skleněný půllitr a další. Hitem festivalu se staly výlety se značkaři, které startují vždy po ránu. Značkař vyrazí - patřičně vybaven - se skupinou zájemců na jednu ze zdejších tras a ti si mohou vyzkoušet turistické značení v praxi a poznat, jak se značky malují. „Na prázdniny máme domluvenu trojici značkařů. Značit budou v Gerníku a okolí novou naučnou stezku a okruh. Přeznačena by také měla být trasa, značená v terénu žlutým bodem, na modrou pásovou značku s odbočkou na vyhlídku Cirsie“, komentuje Pavel Přílepek. KČT stejně jako v Česku i zde také obnovuje značení. „Objednali jsme 70 směrovek na páteřní červenou trasu ze Svaté Heleny přes Gerník, Rovensko, Bígr do Eibenthalu. V srpnu byly instalovány,“ dodal předseda rady značení.
První pěší turistické značení v Banátu bylo uskutečněno Klubem českých turistů v letech 2000-2001, ve spolupráci s cestovní kanceláří Kudrna a organizací Člověk v tísni. Trasami o délce cca 100 km byly propojeny vesnice Svatá Helena, Gerník, Bígr, Rovensko a Eibenthal. Od té doby se KČT snaží trasy pravidelně obnovovat a jejich síť postupně doplňovat a rozšiřovat. Před rokem byla společností Trasa s.r.o. vydána tradiční turistická mapa KČT celé oblasti Banátu, která obsahuje všechny vyznačené trasy. Mapa je v měřítku 1:100 000. Obnova a značení nových turistických tras jsou hrazeny z dotace Ministerstva zahraničních věcí a rozpočtu KČT. Systém barevných turistických značek „made by“ KČT nemluví, ale propaguje. Šíří dobré jméno ČR – jak v Rumunsku, tak od letošního roku dokonce až v Mongolsku…
Miroslav Navara/TZ