Kokořín
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Mapa 16 B2
První zmínka o objektu 1320
Hrad se nachází asi v polovině kokořínského dolu. Přístup zajišťuje modrá TZN od obce Kokořín k rozcestí pod hradem v Kokořínském dole. Sem pak vede červená TZN od Lhotky, Mšena, nebo Ráje. Též zelená TZN se zde s ostatními značkami křižuje a od rozcestí míří buď ke Mšenu, nebo k Jestřebicím. Vlastní trvalejší osídlení prostoru hradu je nutno položit do 1. poloviny 14. století, kdy rytíř Okoř z Dubé zakládá původní tvrz. První písemné zmínky o této tvrzi pocházejí z roku 1320, kdy je vlastníkem Jindřich z Osměchova, který v tomto roce vyměňuje tvrz za ves a tvrz Velešice (Jičín). s Hynkem Berkou z Dubé a z Lipého. Do období kolem roku 1421 drží stále, tehdy již hrad, Berkové z Dubé, ale jako katolíci byli i na tomto hradě obleženi husity a hrad byl následně v roce 1426 dobyt a pobořen. Následně se hradní ruina stává útočištěm loupeživých tlup. Zde se vypráví několik pověstí o tzv. Petrovských loupežnících. Teprve roku 1440 je hrad opětovně vystavěn a jeho majitelem se stává Jan Řitka z Bezdědic., který zůstává majetníkem jen do roku 1446, kdy se zde usídluje první z klinštejnského rodu Milota z Chřenovic. V rukou Klinštejnů zůstává až do období kolem roku 1500, kdy je Markéta z Klinštejna provdána za Radslava Beřkovského ze Šebířova. Před 20. lety 16. století je zde udáván Hynek Beřkovský ze Šebířova jehož dcera Dorota byla provdána za Mikuláše Kaplíře ze Sulevic. V rukou Kaplířů zůstává hrad až do roku 1595, kdy neznámou formou přechází do držení Hrzánů z Harasova a následně je roku 1610 hrad prodán Rudolfu II. O rok později prodává císař Matyáš hrad Václavu staršímu Berkovi z Dubé a Lipého, který však roku 1621 opouští zemi a v rámci konfiskací se hrad dostává do rukou Albrechta z Valdštejna. Po jeho smrti roku 1634 kdy hrad přechází do královských rukou. Z dalších majetníků dále uveďme roku 1636 císařského generála Jana Böcka, roku 1740 František hrabě Sweerts-Špork a roku 1807 knížata z Aehrenberka. Od Aehrenberků získávají hrad manželé Marie a Josef Jírovi, kteří jej prodali roku 1894 Václavu Špačkovi ze Starburgu. Teprve tehdy mezi lety 1911 - 1918, za Jana Špačka, získává hrad dnešní podobu. Na tváři hradu se podíleli mj. i A. Sedláček, Č. Zíbrt, Z. Winter, Z. Wirth a E. Sochor. Hrad jim byl v restituci vrácen roku 1992. Dominantou hradu je 38 metrů vysoká, přístupná kamenná věž kruhového půdorysu, uvnitř vybavená dřevěným schodištěm. Celý komplex paláce a věže je obehnán vysokou kamennou zdí zakončenou cimbuřím. O hradu se vypravuje několik zajímavých pověstí o loupežnících, strašících přízracích, pokladech aj.
Romantický hrad Kokořín se tyčí na pískovcové skále nad Kokořínským dolem. Hrad Kokořín se nachází na Mělnicku ve Středočeském kraji. Hrad má 2 dominanty ? mohutnou válcovou 38 metrů vysokou věž s kuželovitou helmou, která byla upravena na vyhlídku, a hradní palác. Po hradební zdi vede vyhlídkový ochoz. V hradním paláci mohou návštěvníci vidět romanticky laděné ukázky středověkého bydlení s dobovými sbírkami.
Historie
Hrad nechal v 1. polovině 14. století postavit Hynek Berka z Dubé. Za husitských válek byl hrad dobyt a poničen. Potom se majitelé hradu poměrně často střídali. Od počátku 16. století se zde již trvale nebydlelo a neudržovaný hrad postupně chátral. Později byl hrad částečně opraven. V roce 1610 se hrad nakrátko dostal do rukou rodu, který ho založil. Mezi dalšími majiteli byl i Albrecht z Valdštejna. Na konci třicetileté války byl Kokořín na základě císařského nařízení zařazen mezi hrady, které se nesměly opravovat, aby se nestaly opěrnými body nepřítele. Kokořín se tak postupně změnil v romantickou zříceninu, která inspirovala řadu umělců, např. Karla Hynka Máchu. V roce 1894 koupil hradní ruiny Václav Špaček a jeho syn Jan nechal v letech 1911 ? 1918 Kokořín restaurovat a upravit do dnešní podoby.
Doplnění popisu
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko se sezónu co sezónu stává vyhledávaným turistickým cílem. Region, jemuž dominuje majestátní hrad Kokořín, je protkaný turistickými trasami a cyklostezkami. Zdejší skalní útvary si už dávno zamilovali horolezci a opojnou atmosféru přírody zde nasávají nejen pěší a cykloturisti, ale rovněž ti, kdož se při cestování řídí heslem, že ?nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla?. Základy hradu Kokořín byly vytesány do pískovcové skály v místě, kde se kdysi rozlévalo mělké druhohorní moře. Usazeniny štěrků, písků a jílů zpevněné a vytvarované do prapodivných skalních útvarů a jeskyní bývaly útočištěm loupeživých zlotřilců i českých bratří pronásledovaných po bitvě na Bílé hoře. Ještě dnes můžete v krajině najít skalní byty a zbytky středověkých skalních tvrzí (např. Staráky). Patrně nejzajímavější jsou skalní útvary, přezdívané Pokličky. Za pozornost stojí také nedaleké Nedamy a Klemperka. Historie Kokořína je dlouhá a místy zahalená tajemstvím. Hrad byl pravděpodobně vystavěn ve 14. století, prošel rukama řady majitelů, aby byl nakonec romanticky upraven, zestátněn a opět navrácen soukromým majitelům. Rodina Špačkových vlastní Kokořín dodnes. Hrad je po rekonstrukci a v sezóně je otevřen pro veřejnost - otevírací doba, vstupné, kontakt. Prohlídka Kokořína je jednou z nejpříjemnějších věcí, co můžete v CHKO Kokořínsko dělat. Užijte si ji! Hrad Kokořín se nachází v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko (severní Čechy, ). Nejbližší větší obcí je Mšeno, dobře přístupné z měst Mělník či Mladá Boleslav. Přímo pod hradem je možné zaparkovat auto. autor: Michaela ?Mysha? Košťálová (www.myshaweb.cz)