Loading...
Výhled z kokořínské hlavní hradní věže už zřejmě nebude takovým zážitkem jako v uplynulých stoletích, ale i tak jistě stojí za námahu vynaloženou na zdolání přibližně 60 kamenných stupňů. Okrouhlý bergfrit je dnes nejen hlavní dominantou oblíbeného pseudostředověkého hradu, ale i téměř 38 metrů vysokou rozhlednou a II. hradním prohlídkovým okruhem.
Na tento prohlídkový okruh se chodí bez průvodce a za příznivého počasí je prý vidět např. na věž kostela na Hradsku, Skalní město, Housku nebo Nový Dvůr. Připravte se však spíše na to, že uvidíte „pouze“ hrad Kokořín z ptačí perspektivy a okolní nekonečné lesy.
Otevřeno zde je denně kromě pondělí a vždy od 9,00 hod. Zavírá se podle ročního období (a to od dubna do října), tedy v 16,00 nebo v 17,00 hod. Je přitom zajímavé, že poslední možná prohlídka začíná vždy v uvedenou zavírací hodinu nebo že po dohodě se správou hradu se sem můžete podívat také v listopadu a prosinci.
Vstupné za výstup na věž činí 30,- Kč, děti do 6 let to mají zdarma, děti od 6 let za 10,- Kč (tyto ceny jsou však prý v současnosti již o 10 Kč vyšší). Na věž s kamennou helmicí vystoupáte po dřevěném schodišti a cestou si můžeme prohlížet stěny věže zdobené erby šlechtických rodů.
Na závěr ještě pelmel rozšiřujících informací:
Hradní věž vznikla v polovině 14. století a můžeme ji tak označit za jednu z nejstarších rozhleden u nás. Současná podoba hradu však pochází z počátku 20. století, kdy hrad patřil rodině Špačků. Když ho v roce 1896 kuppvali, jednalo se o kamenné ruiny s omšelou věží. Ta byla silně poškozena blesky, nejhůře v roce 1909, takže rekonstrukce hradu v letech 1911 až 1918 byla její skutečnou záchranou. Tehdy se jednalo o jednu z posledních romantických hradních přestaveb v Čechách.
V 19. století byl Kokořín romantickou zříceninou s věží, která měla propadlá patra (do její „dutiny“ se v tom prvním dalo nahlédnout) a pobořenou vrcholovou helmici. I dnes se do věže vstupuje gotickým portálkem v 1. patře a ve výšce 11m. Věž má celkem 4 patra a zdi silné přes 3 m.
Historicky měl kokořínský bergfrit vždy jen funkci obrannou a strážní (tedy vlastně tu vyhlídkovou) a v jeho přízemí se střídavě nacházely sklady a vězení zvané lidomorna. Poměrně unikátní je fakt, že Kokořín byl bergfritovým hradem s opačnou dispozicí. Okrouhlý bergfrit si totiž s hradním palácem „vyměnil místo“ a hrad se za jeho hmotou jakoby ukrývá.