Kolín – Okresní občanská záložna
Monumentální budova někdejší Okresní občanské záložny byla postavena v letech 1895 až 1896 podle návrhu architekta Čeňka Křičky a v době svého vzniku byla označována za jednu ze dvou nejkrásnějších světských staveb ve městě Jedná se o - až okázalou - neorenesanční budovu, jejíž stavbu vedl stavitel Josef Karabáček. K slavnostnímu otevření záložny došlo v září roku 1896.
Bývalou záložnu můžeme nejlépe popsat jako dvoupatrový dvoukřídlý palác s výrazným nárožním průčelím.. To je tvořeno rohovým rizalitem s balkonem a svou podobou silně připomíná arkýř na krakorcích. Horní část je pro změnu spíše nárožní polygonální věží s hodinami. Obě křídla budovy záložny pak ukončují další dvě malé věžičky.
Na první pohled jistě také zaujme osm alegorií městského, selského a řemeslného stavu. Nacházejí se u oken ve druhém patře a podle předlohy známého představitele figurální malby Adolfa Liebschera je vytvořil zdejší – z Havlíčkova Brodu pocházející - malíř Jan Čárt. Liebscher byl také autorem návrhu sgrafitové výzdoby štítů a stěn.
Nad okny prvního patra jsou umístěny busty některých našich významných osobností, a to Josefa Resslera (vynálezce), Františka Šimáčka (novinář a spoluzakladatel Živnostenské banky), Jana Nerudy (spisovatel) a Josefa Mánesa (malíř). Autorem dekorativních mříží je umělecký kovář Karel Kuba.
Kolínská Okresní občanská záložna byla založena v roce 1865 a pro město měla velký význam. Byla totiž štědrým mecenášem a přispěla např. na stavbu sokolovny i Městského divadla, vznik pomníků Františka Kmocha a Jana Husa nebo na renovaci chrámu sv. Bartoloměje, do kterého také zakoupila nový pseudogotický oltář.
Je přitom docela překvapivé, že bývalá Okresní občanská záložna, nacházející se na rohu ulic Politických vězňů (č.p. 68) a Kouřimská, je označována za jednu z nejvýraznějších i nejkrásnějších budov Kolína a přesto není doposud památkově chráněna.