Loading...
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Na korkové duby jsme narazili na mnoha místech ostrova. Sardinie je jejich významným pěstitelem, což ji činí jedním z největších exportérů korku v Evropě. Korkové duby rostou především v centrální části a na severu ostrova. Již při prvním pohledu na jejich kmeny upoutá jejich sloupaná kůra a sytě hnědá barva kmenů.
Svojí korunou připomínají vzrostlý ořech, rostou do výšky až 12 m a některé stromy mohou dosahovat stáří až 200 let. Pěstují se na korkovníkových plantážích, které jsou podobné alejím ovocných stromů.
Korkový dub má schopnost regenerovat svoji kůru. Syrový korek se tedy získává loupáním kůry korkového dubu. První loupání může nastat asi po 25 letech stáří dubu poté, co dosáhne kmen korkového dubu minimálně 70 cm v obvodu. Následné sklizně korkové kůry se provádí po dalších 9 letech. Teprve při třetí sklizni dosáhne kůra požadované kvality. Nejvhodnější doba pro loupání je červenec. Korková sklizeň ale začíná obvykle v červnu a trvá asi 3 měsíce. Z této kůry se, mimo jiné, vyrábějí např. korkové zátky.