Kostel - Kunčice pod Ondřejníkem
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
V severní části obce Kunčice pod Ondřejníkem a na pravém břehu říčky Tichávky stojí pěkný dřevěný kostelík svatého Prokopa a Barbory pocházející z konce 17. století. Zajímavostí kostela je, že původně stával v Podkarpatské Rusi v obci Hliňanec. V roce 1928 byl tento kostel prodán řediteli Vítkovických uhelných dolů a v roce 1931 byl přestěhován do Kunčic. Kostel byl rozebrán na jednotlivé díly a při jeho opětovném sestavení v Kunčicích proběhla i částečná rekonstrukce. V roce 1963 byl kolem kostela založen urnový háj.
Římskokatolický kostel sv. Máří Magdaleny stojí uprostřed hřbitova v centru obce Kunčice pod Ondřejníkem. Je volně přístupný okrasnou železnou vstupní branou.
Předchůdcem kostela byla dřevěná kaple, postavená na tomto místě roku 1672. Byla vysvěcena olomouckým biskupem a sloužila převážně místním pasekářům, chalupníkům a pracovníkům místní sklářské hutě. Každoročně se ke kapli 22. července scházela procesí z Paskova a Staré Bělé. Kaple však zchátrala a musela být do roku 1814 zbořena.
Podle pověsti jedna zdejší chudá pasačka našla na pasece zázračnou sošku Máří Magdaleny, která se pohybovala a k dívce promlouvala. Pasačka sošku vzala a ukryla doma do truhlice. V noci se nad stavením objevila převeliká záře, která k němu přilákala velké houfy lidí. Dívka se k zázračné sošce musela přiznat. Lidé následně pro sošku postavili dřevěnou kapli.
Po zbourání dřevěné kaple byl postaven v letech 1812 - 1814 zděný kostel, jehož oltář pochází z roku 1830, stejně jako kazatelna, varhany a kamenná dlažba.
V roce 1844 bylo pořízeno nové svícnové osvětlení kostela. Sanktusní věž s malým zvonkem pochází z roku 1854. V hlavní věži byly umístěny původně tři zvony: nejstarší z roku 1556, další z roku 1712 a 1783. Tyto zvony však padly za oběť požáru v roce 1861. Dnes visí ve věži dva nové zvony.
Okolo kostela se nachází hřbitov. Nedaleko od něj, pouhých pár desítek mterů přes silnici, stojí další církevní stavba - kostel československé církve husitské, o němž se dozvíte v mém dalším článku.