Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Zmiňovaný kostel se nachází v příměstské části Liberce v Ruprechticích, kam se celkem snadno dostaneme z centra Liberce od termínálu MHD ve Fügnerově ulici autobusovou linkou č.18, od zastávky Blanická je to 200metrů.
Přístup je Křižovou cestou s malovanými zastaveními, cestu lemuje kaštanová alej. Už od odbočky ze silnice spatříme dominantní rotundovitou stavbu kostela s obsáhlým zajímavým názvem kostel Neposkvrněné Panny Marie Královny andělů U obrázku.
Již v dávných dobách znali pocestní kráčející Starou cestou směřující do Kateřinek, pramen, který měl údajně léčivé vlastnosti. Na starou lípu u zázračného pramene byl zavěšen Mariánský obrázek malovaný na plechu. Místo se stalo poutním zastavením při poutích do Hejnic. Na počátku 19.století ruprechtický rychtář a majitel pozemků na kterých se pramen nacházel Gregor Wöber, přislíbil, že pokud jej zázračná voda vyléčí z těžké nemoci, nechá U Studánky s obrázkem vztyčit kříž. Rychtář se uzdravil a svůj slib splnil. Navíc kříž doplnil postavami Panny Marie a sv. Janem Evangelistou. Místo bylo slavnostně vysvěceno v roce 1807 libereckým arciděkanem. Zázračná uzdravení narůstala, věřící nejvíce oslovilo zázračné uzdravení slepého čtyřletého chlapce z Raspenavy. Na ten popud Gregor Wöber zvelebil toto posvátné místo vysázením kaštanové aleje a vytvořením Křížové cesty s malovanými zastaveními, které vytvořil místní rodák. Mimo kultovního a náboženského významu se rychtář Wöber angažoval v tomto směru i z čistě ekonomických důvodů, protože byl majitelem hospody v Ruprechticích a tím že stoupla návštěvnost tohoto proslulého místa, stoupali i jeho zisky od žíznivých a hladových věřících poutníků.
Koncem 19. století neměli Ruprechtice stále svůj svatostánek a tak byl vytvořen kostelní výbor, mající za účel shromáždit potřebné prostředky k výstavbě nového kostela. Už před lety bylo za místo,kde by měl kostel stát vybráno právě místo v blízkosti zázračné studánky s obrázkem. Až v roce 1905 byla shromážděná potřebná hotovost a byla vyhlášená architektonická soutěž, kterou nakonec vyhrál návrh libereckých architektů Maxe Kühna a Heinricha Fanty. Na jaře 1906 se započalo se stavbou. K vysvěcení kostela došlo v roce 1909, ale v ten samý den byl i položen základní kámen ke stavbě kostel v Ruprechticích, čimž byl význam kostela Matky Boží U obrázku v blízké budoucnosti značně oslaben. Architekti Kühn a Fanta vytvořili na svou dobu opravdu unikátní stavební dílo. Kostel byl vystaven v secesním slohu, doplněn novobarokními prvky. Stavba sama byla pojatá jako rotunda s centrální věží a vstupním portálem na severní boční straně, doplněná bohatou apsidou a sákristií.
Význam tohoto posvátného místa rychle upadal, zvláště po II. světové válce, když došlo k odsunu německého obyvatelstva. V padesátých letech již byl kostel opuštěn a postupně devastován. I ostatní místa byla zničená. Studánka byla zasypána a obrázek někam zmizel, pravděpodobně do sběrných surovin. V roce 1977 si kostel pronajal akademický malíř St. Švec jako atelier a alespoň opravil děravou střechu a vybitá okna. Tímto krokem se alespoň zabránilo plánované demolici objektu.
K zlepšení situce došlo až v roce 1990, kdy zchátralý kostel převzal do své péče ruprechtický správce farnosti. Na jeho popud došlo ke generální opravě celého areálu, který byl nově vysvěcen v roce 1998 litoměřickou arcidiecézi. V roce 2003 se kostel dočkal i papežskému požehnání. Dnes opět kostel slouží k příležitostným bohoslužbám a je vyhledávaným cílem nejenom mnoha věřících, ale i turistů, neboť leží na frekventované modře značené turistické cestě, spojující liberecké Lidové sady a Fojtku.