Kostel Nejsvětější Trojice - Srní
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice v Srní stojí přímo uprostřed této malebné horské obce a děje se tomu již od roku 1805, kdy byl vystavěn na místě původního dřevěného Kostelíku z roku 1788. Dostanete se k němu úplně jednoduše. nasednete do autobusu, auta, či na kolo a při průjezdu obcí jej nemůžete minout.
Při pohledu do historie, se ještě jednou vrátíme do roku 1789 kdy vystavěn a Prokopem Hauerem ze Sušice vysvěcen byl dřevěný kostelík, první stánek duchovní útěchy pro zdejší obyvatele. Moc ale nevydržel. Sám císař František I. schvaluje stavbu zděného kostela a uvolňuje na to 5 433 zlatých a 39 krejcarů. Hezky veřejně a průhledně! Žádná „divadýlka“ dnešních časů. Šlo to svižně!. 1. května 1804 byl proveden slavnostní výkop, o dva dny měli stavitelé položen základní kámen a už 7. září téhož roku byl dokončen krov. A tak se na nic nečekalo a v těchto zářijových dnech byly zakoupeny varhany, velká monstrance a další vybavení – vše bratru za 701 zlatých. Ještě dva zvony o váze 286 resp. 248 kilogramů a už se mohlo kázat, až se okolní lesy zelenaly. Slavnostně to však musel posvětit 15. srpna 1804 pan Johan Prokop von Schaftgottsche.
Těžko najít kostelík na Šumavě, který by si neprošel těžkou etapou. I ten srnský přišel v I. světové válce o své zvony (vojenské účely) a v letech šedesátých mu reálně hrozila likvidace. No nedošlo k tomu a já, ač nevěrec, dodávám – dobře tomu. Vždyť jen díky generální opravě v roce 1970 a renovačním zásahům v roce 1991, 1995, 1997 a 2008 se na nás dnes může usmívat ten důvěrně známý kostelík, jehož siluetu vždy tak netrpělivě vyhlížíme při našich návratech do srdce Šumavy.