Loading...

Kostel sv. Jana Křtitele ve Svatojanském Újezdě

Turistické cíle Kostel

Kostel se v této vsi nacházel již ve 14. století (původně náležel k bydžovskému, nikoliv k jičínskému dekanátu a spolu s ním spadal pod královéhradecký archidiakonát), kdy měl filiálku v Nové vsi. Údajně měl dát zdejší vsi pojmenování, protože původně se měla jmenovat jako Újezd Bořkův (podle Bořka z Poličan a z Nové Vsi). Oba chrámy Páně měly stejného plebána. 12. září 1352 byl posvěcen zdejší oltář i s chrámem Páně, což dokazuje latinský nápis na první desce újezdského misálu, který zní česky takto: "Paměť chrámu Oujezdského, kterého času byl posvěcen. Léta 1352 12. září posvěcen jest tento oltář s chrámem od velebného otce, bratra Jeronýma, z boží a apoštolské stolice milosti biskupa narathenenského, pana Arnošta, arcibiskupa pražského suffragana, v němž uschovány jsou ostatky Kristových sluhů, Jana Křtitele, Mauritia, matky Alžběty a Marty panny blahoslavené. Titul pak sv. Jana Křtitele jest naznamenán." 2. září 1354 byl dosavadní farář Ota (též zapisován jako Otto) vyměněn za plebána Mikoláše z Dohalic. O 2 roky později se oba výše zmínění navrátili zpět. Roku 1364 si plebán Ota směnil faru s plebánem Florianem z Chrudimi. V roce 1369 bylo odsud odváděno 9 pražských grošů papežského desátku. V té době však již zdejší faráři nebydleli ve Svatojanském Újezdě, ale při filiálce v Nové Vsi. Původně byla držena dvojice vikářů, jeden ve Svatojanském Újezdě, druhý v Nové vsi, ale roku 1360 měl plebán již trojici vikářů. V roce 1370 rezignoval plebán Florian a na jeho místo se dostal kněz Václav. Roku 1394 nahradil jeřický plebán Bořek zemřelého faráře Držka. V roce 1396 působil ve vsi kněz Linhart. V letech 1402-1418 byl plebánem obou kostelů Martin. Do husitských válek tak byl kostel spravován zde sídlícím kaplanem (expozitou) z Nové vsi. Urbární protokol hořického panství z let 1628 a 1632 hovoří o tom, že újezdský kostel byl v té době stále filiálním do Lázní Bělohradu (fara stávala v místech čp. 9).

Roku 1691 byl kostel z obou stran obložen cihlami a následně omítnut. V té době byl zařízen také nový hlavní oltář s obrazem křtícího Ježíše Krista s podpisem autora: "Johan schůmer 1691". Dřevěná konstrukce chrámu Páně byla i se šindelovou střechou zachována až do 2. poloviny 19. století. Tehdy byl kostel otočen hlavním oltářem k východu a měl dvojici vchodů, větší v průčelí a menší na severní straně. Okna byla nevelká a obloukem zakončená. Na severní straně byly 4 a na opačné straně 3. Presbytář osvětlovala lucerna s 8 okny. Délka lodi byla 50 stop, šířka 24 stop, délka kněžiště 18 stop a jeho šířka 12 stop. Strop byl prkenný a omítnutý na rákos, podlaha byla dlážděná cihlami. Hlavní oltář měl kamenný spodek, po evangelní straně byla malá čtverhranná sakristie o 1 podlouhlém okenním otvoru a vchodem bez dveří. Odsud mířila čtveřice schůdků na kazatelnu z téhož materiálu, jež spočívala na sloupu a měla na sobě na plátně malované obrazy Ježíše Krista, sv. Jana Evangelisty, Marka a Lukáše. Vpravo za kazatelnou byl postranní oltář sv. Trojice a vlevo boční oltář Panny Marie s obrazem Matky Boží Svatohorské. V roce 1838 byla rolníkem Josefem Karlem z čp. 7 pořízena nová křížová cesta. Roku 1883 se v něm přestaly konat veškeré bohoslužby, neboť hrozil zřícením, což popisuje František Horák z Mlázovic takto: "V letech osmdesátých min. stol. byl tak sešlý, že okolní hospodyni kvočna - kdákalka usadila se za oltářem na místě svěceném, by dala život potomkům." Následně byl roku 1886 zbourán a v letech 1887-1888 byl vybudován nový kostel. Majitel bělohradského panství Maxmilián rytíř z Dormitzerů (židovského původu) na něj nedal tolik peněz, kolik by bylo potřeba, a tak se šetřilo, čehož důkazem může bý úzká věž a zvoník na střeše. Dřívější patron Alfréd hrabě z Aichelburka totiž peníze na stavbu nového kostela upotřebil jinak. Stavbu provedl Jan Poličanský, stavitel z Lázní Bělohradu. K jedné z posledních oprav došlo v roce 1994 (za pouhý měsíc byl kostel vymalován, vyměněna okna a vylepšen celkový interiér), kdy byl chrám Páně rovněž slavnostně znovuvysvěcen litomyšlským kanovníkem a žlunickým děkanem Msgre. Janem Veselým. Stalo se tak 5. června téhož roku. 18. června 1994 zde byli po 50 letech opět oddáni první novomanželé. Později se objevil návrh na památkovou ochranu objektu. Rozhodnutí o jeho prohlášení památkou bylo vydáno 2. prosince 2005 a nabylo účinnosti 2. ledna 2006.

Jedná se o orientovanou jednolodní stavbu na podélném půdorysu v neogotickém slohu o 2 okenních osách s pravoúhlým, křížově se svorníkem sklenutým presbytářem a přilehlou sakristií s vlastním vchodem, jenž je přístupný po 4 kamenných schodištních stupních. Oktagonální věž se schodištěm na kůr je přistavěná z jižní strany a je zakončená jehlancovou stříškou. Hlavní vchod s pseudogotickým portálem s lomeným obloukem a kamenným křížem ve vrcholu v západním průčelí, k němuž se dá dostat pouze po kamenném schodišti, má v pravém cípu erb královéhradeckého biskupa Msgre. Josefa Jana Haise (mnohdy je nesprávně uváděn jeho předchůdce Msgre. Karel Boromejský Hanl z Kirchtreu, ale ten byl v době posvěcení kostela již mrtvý, a tudíž nemohl být jeho světitelem) a v levém cípu je znak vodorovně dělený, nahoře i dole je běžící liška a nad klenotem rozepjatý orel. Jedná se o alianční erb hrabat z Assenburgu a Kleistů. Nad hlavním portálem je situováno okno a konzolovitě vyložená vysoká hranolová věž s trojúhelnými štíty a dvojicí otevřených oken, která je zakončena křížem. Podvěží je sklenuto valeně. Sama plochostropá loď je široká 8 m, dlouhá 12,6 m, kněžiště je široké 4 m, dlouhé 4 m a síla zdí dosahuje 1,9 m. Kruchta s dřevěným zábradlím spočívá na dvojici kvádrových sloupů a v podkruchtí jsou 3 pole křížových kleneb. Jižně od vstupu do kostela je pak zasazena deska s vytesanými jmény obětí 1. světové války.

Zařízení kostela je vesměs nové z doby výstavby současného objektu a nezaslouží si velkou pozornost. Hlavní oltář je v spodní části kamenný, zbytek je zhotoven ze dřeva. Dřevěná kazatelna je situována na sloupu s novými malbami. Postranní oltáře jsou 2 - sv. Trojice a Panny Marie. Zajímavým objektem je však náhrobník s textem: "Leta 1606 Pan Buh raczil powolati s tohoto sweta Urozeneho a stateczneho rytirze Iana Girzika z Chotcze a na Wokrouhlim. Tuto telo geho w Kristu odpocziwa. Amen.". Původní varhany byly zhotoveny před rokem 1770 a k jejich opravě došlo v letech 1777 (snad Adalbert Schreyer z Kuksu), 1833 (Wenzel Kunz) a 1856 (Amadeus Hanisch). Současný nástroj byl zhotoven roku 1889 Josefem Kobrlem a opraven v roce 2000 Janem Otcovským (viz http://www.varhany.net/cardheader.php?lok=2873).

Na věži původně visela trojice zvonů - první o výšce 0,67 m a průměru 0,85 m s nápisem: "KOMPT LIEBEN LEIT, ERSCHEINET MIT DANCKEN VIR GOTTES ANGESICHT VND MIT PSALMEN LOBSINGET IHM. Jan hamza Borzek neystarssy z Zabiedowicz a na Augezdie Swatoganskem. Jan Girzy Kulle z Chottcze na Wokrauhlym a Luzianech 1606."; druhý ("Maria") o výšce 0,48 m, s průměrem 0,63 m a textem: "Poďte dobrzi wierziczym srdczem do Bozieho domu wolagicziho was" (verze podle Antonína Cechnera - "w hlas wolagici podle dobrzi ihrziessnici tim dobozieho domu wzdalte", později praskl) a třetí s nápisem: "Tento zwon gest slit nakladem Podany zeny Lidmily Schwendy Augezda Swatoianskeho. Hamartiens lies sein Wort in diese Glocke Got zv lob anno 1681 giessen." (podle Antonína Cechnera, podle Františka Petery-Rohoznického byl onen nápis zapsán takto - "ha marthien ssesl in kesiwrtin dise glocke Gott zv Lob vnd eh anno 165 ... innen zvm ge denis gisse" a vysvětlen takto: "Martin SSeslund seine Wirtin haben diese Glocke Gott zu Lob und Ihnen zum Gedächtniss giessen lassen im Jahre 165 ..") Ona trojice se dříve nacházela v samostatné dřevěné zvonici v areálu hřbitova, jež zanikla při výstavbě nového svatostánku. Do dnešní doby se dochoval ten nejstarší zvon. Více o tomto kostele lze zjistit na webu památkářů: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-jana-krtitele-1266487.
Poslední aktualizace: 8.9.2024
Kostel sv. Jana Křtitele ve Svatojanském Újezdě na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel sv. Jana Křtitele ve Svatojanském Újezdě

Svatojanský Újezd - kostel svatého Jana Křtitele
Svatojanský Újezd - kostel svatého Jana Křtitele
Kostel
hodnoceni 10/10
Svatojanský Újezd - obec cca 3 km západně od Lázní Bělohrad. První písemná zmínka o obci je datována rokem 1352 ve spojitosti s…
0.3km
více »
Hřídelec - památník amerických letců
Hřídelec - památník amerických letců
Pomník
hodnoceni 10/10
Památník amerických letců u Hřídelce je vzpomínkou na zřícení bombardéru B-17, který se vracel po bombardování Drážďan a zřítil se…
1.8km
více »
Choteč - kostel sv. Mikuláše
Choteč - kostel sv. Mikuláše
Kostel
hodnoceni 10/10
Choteč, obec východně od Jičína a 6 km západně od Lázní Bělohrad. První…
1.8km
více »
Hřídelecká hůra
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hřídelecká hůra
Přírodní památka
hodnoceni 8/10
Hřídelecká Hůra je přírodní památka, kterou najdeme u vrcholku kopce Malá…
2km
více »
Lány (JC) - kaple sv. Václava
Lány (JC) - kaple sv. Václava
Kaple
hodnoceni 10/10
Lány - obec severozápadně od Lázní Bělohrad založená na přelomu 17. a 18. století majitelem tehdejšího panství Bertholdem Vilémem z…
2.1km
více »
Hřídelecká hůra
Hřídelecká hůra
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Kam a jak Jedeme Naše cesta směřuje cca 5km severovýchodně od Lázní…
2.1km
více »
Hřídelec
Hřídelec
Vesnice
hodnoceni 8/10
Hřídelec - obec západně od Lázní Bělohrad historicky připomínaná roku…
2.1km
více »
Mlázovice - Kostel Nejsvětější Trojice
Mlázovice - Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
hodnoceni 10/10
Mlázovice, obec na úpatí Mlázovického chlumu, která je prvně připomínána roku 1369. Z tvrziště, které je zmiňováno ve 14. století…
2.4km
více »
Mlázovice- městys
Mlázovice- městys
Městečko
hodnoceni 6/10
Malebná podkrkonošská obec-městys Mlázovice se nachází v…
2.5km
více »
Lázně Bělohrad - Holovousy - Ostroměř
Lázně Bělohrad - Holovousy - Ostroměř
Trasa
hodnoceni 8/10
V Ostroměři necháme auto, sedneme do vláčku směr Stará Paka,…
2.7km
více »
trasa - Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
trasa - Naučná stezka Po stopách K. V. Raise
Trasa
hodnoceni 10/10
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise je rozdělena do dvou částí, první…
2.9km
více »
Lázně Bělohrad - Památník Karla Václava Raise
Lázně Bělohrad - Památník Karla Václava Raise
Památník
hodnoceni 9/10
Památník K. V. Raise nachází na severní straně parku v budově zámecké…
2.9km
více »
Lázně Bělohrad - lapidárium vrchnostenských mezníků
Lázně Bělohrad - lapidárium vrchnostenských mezníků
Chodník, naučná stezka
hodnoceni 9/10
Lapidárium se nachází nedaleko Památníku K. V. Raise v Zámeckém parku. Vrchnostenské mezníky z 18. století jsou rozmístěny kolem…
2.9km
více »
Lázně Bělohrad - zámecký park
Lázně Bělohrad - zámecký park
Park
hodnoceni 9/10
Jak název napovídá park se nachází u areálu bývalého zámku k jehož zadní…
2.9km
více »
Lázně Bělohrad - Pecka
Lázně Bělohrad - Pecka
Trasa
hodnoceni 10/10
Z Bělohradského náměstí K. V. Raise se vydáme severně po modré značce do…
3km
více »
Lázně Bělohrad - Náměsti K. V. Raise
Lázně Bělohrad - Náměsti K. V. Raise
Náměstí
hodnoceni 8/10
Centrální Bělohradské náměstí nese název po slavném rodákovi K. V. Raisovy…
3km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Směřujeme do kouzelného podkrkonošského města Lázně Bělohrad. Město bylo…
3km
více »
Lázně Bělohrad - sv. Jan Nepomucký
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - sv. Jan Nepomucký
Socha
hodnoceni 8/10
Pomník sv. Jana Nepomuckého na soklu z pískovcových kamenů se nachází na Jiráskově nábřeží na pravém břehu Javorky. Tj, cca 100…
3.1km
více »
Lázně Bělohrad - informační centrum
Lázně Bělohrad - informační centrum
Infocentrum
hodnoceni 10/10
Nové TIC bylo otevřeno na novém Městském úřadě, 22. dubna. Ná…
3.1km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Městečko
hodnoceni 7/10
Lázně Bělohrad leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Jičín…
3.1km
více »
Lázně Bělohrad - Horní Nová Ves
Lázně Bělohrad - Horní Nová Ves
Místní část
hodnoceni 8/10
Horní Nová Ves - část města Lázně Bělohrad, se kterým je stavebně…
3.4km
více »
Lázně Bělohrad - socha sv. Anežky České
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - socha sv. Anežky České
Socha
hodnoceni 9/10
Lázně Bělohrad patří mezi málo míst, které se může pyšnit sochou sv. Anežky České. Sochu dle návrhu Evy Procházkové vytesali…
3.4km
více »
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně
Lázně Bělohrad - Anenské slatinné lázně
Lázně
hodnoceni 9/10
Když se řekne Bělohrad tak se každému vybaví pojem Lázně Bělohrad.…
3.5km
více »
z Konecchlumí přes Chlumy do Hořic
z Konecchlumí přes Chlumy do Hořic
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Míříme k pomyslnému okraji Podkrkonoší, k Hořickému a Mlázovickému chlumu.…
3.7km
více »
Lázně Bělohrad - Bažantnice
Lázně Bělohrad - Bažantnice
Park
hodnoceni 10/10
V jihovýchodní části Lázní Bělohrad se nalézá lázeňský park Bažantnice,…
3.9km
více »
Lázně Bělohrad - rybník Pardoubek
Soutěž 3 body
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Bělohrad - rybník Pardoubek
Rybník
hodnoceni 10/10
Název rybníku Pardoubek, který se nachází ve východní části Lázní Bělohrad…
3.9km
více »
Vyhlídka z Chlumu na Český ráj
Vyhlídka z Chlumu na Český ráj
Vyhlídka
hodnoceni 2/10
Při stoupání po červené turistické značce od rozcestí nad Libínem na hřeb…
4.1km
více »
Konecchlumí - mohyla Viléma Konecchlumského
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Konecchlumí - mohyla Viléma Konecchlumského
Pomník
hodnoceni 9/10
Mohyla Viléma Konecchlumského, který byl popraven 21. 6. 1621 na…
4.9km
více »
Pecka
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pecka
Hrad
hodnoceni 9/10
Hrad Pecka stojí na návrší nad stejnojmennou obcí, nacházející se na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je jedn…
7.2km
více »
zavřít reklamu