Kostel sv. Kateřiny, Šebrov-Kateřina
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Gotických kostelů v jejich takřka původní podobě se v našich končinách nedochovalo mnoho. Většina z nich byla barokně, případně v 19. století novogoticky upravena. Mezi ty, které si zachovaly svoji původní podobu, patří Kostel sv. Kateřiny v Šebrově-Kateřině.
Historie kostela
Místo, na kterém dnes stojí kostel zasvěcený svaté Kateřině, mělo svůj význam již v předkřesťanských dobách. Dle pověstí se zde nacházel pohanský obětní kámen. Když kníže Rostislav povolal věrozvěsty Cyrila a Metoděje, zastavili se tito při své cestě právě zde, u tohoto kamene, a vztyčili na něm kříž. To předznamenalo další vývoj místa.
Poté zde zřejmě vznikla malá kaple, na jejímž místě zřejmě v roce 1469 (jak napovídá datace na stěně postranního oltáře) vznikl gotický kostel. Byl zřejmě postaven majiteli novohradského panství, pod které Šebrov spadal, bratry Dobešem a Benešem Černohorskými z Boskovic a na Černé Hoře.
Původně byl nejspíše kostel (nebo kaple, která mu předcházela) zasvěcen sv. Petru a Pavlu, jak napovídají pozůstatky nápisu na přední straně kůru. Po obnovení došlo k zasvěcené svaté Kateřině.
Kostel samotný je jednolodní, s malým kněžištěm a dřevěnou zvoničkou. Světlo do něj proniká malými gotickými okny, tolik odlišnými od vznosných oken katedrál. Při prohlídce stavby zaujme nejen křížová klenba, ale především původní nástěnné malby, které byly zrekonstruovány v minulém století.
Turistické informace
Kostel si můžete zvenku prohlédnout kdykoli během roku. Bývá ale otevřen pouze příležitostně, především o farních poutích - ty se konají na svátek sv. Cyrila a Metoděje, tedy 5. července (bude tomu tak i letos, více informací na stránkách vranovské farnosti).
Ke kostelu se dostanete z blanska nebo Kuřimi po modré turistické značce do Kateřiny. Další možností je vyjít z Vranova po zelené značce - i ta vede do Blanska.