Kostel sv. Kunhuty v obci Královské Poříčí
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kdo jede na kole nebo jde pěšky po stezce z města Lokte při levém břehu řeky Ohře (proti jejímu proudu), tak se kousek před Sokolovem ocitne ve vesnici Královské Poříčí (německy Königswerth).
První zmínka o obci, která má v současnosti něco přes 800 obyvatel, pochází z první poloviny 13. století. Mělo se jednat o listinu z roku 1240, kterou český král Václav I. uděluje řádu křižovníků s červenou hvězdou, patronátní právo na kostel v Sedlci a jeho filiálním kostelům v Lokti i Královském Poříčí. Listina se sice ztratila, ale při jedné z rekonstrukcí kostela Sv. Kunhuty byly na stavbě objeveny románské prvky, které potvrdily datování vzniku kostela do začátku 13. století. Vzhledem k tomu, že zmínka v listině není přímo o vsi, tak se v některých pramenech uvádí jako její vznik rok 1483.
Ať tak nebo tak, podstatné je, že kostel, který byl po svém dokončení zasvěcený v té době velmi oblíbené svaté Kunhutě, tu stojí dodnes. Tento církevní objekt románsko-gotické podoby byl po určitou dobu jedinou zděnou stavbou v obci. Významná přestavba se uskutečnila na přelomu 17. a 18. století, kdy byl sice objekt upraven do jednoduchého barokního stylu, ale některé vzácné románsko-gotické prvky zůstaly zachovány. Barokní úpravy, které skončily v roce 1701, znamenaly také přístavbu presbytáře se sakristií ke kostelní lodi.
Dalších významnějších oprav se dočkala stavba v roce 1906. Jejich podrobnější popis mi není znám. Co ale zaujme většina lidí, kteří se přijdou na toto místo podívat, jsou fresky na západním průčelí kostela. Jejich autor, významný sokolovský rodák Toni Schönecker, je vytvořil v roce 1933.
Nejsou to pouze čisté linie této vzácné stavby, co kolemjdoucího může zaujmout. Před vchodem se totiž nacházejí dva kamenné kříže. Smírčí kříž a Boží muka, stojící vlevo, sem byly přemístěny od bývalé cesty z Královského Poříčí do Jehličné. Jeho místo zaujalo předpolí lomu Družba. Podle pověsti měla být důvodem vztyčení smírčího kříže, který má zajímavý tvar (trojlístek) bitka mezi chlapci z Královského Poříčí a Jehličné. Smírčí kříž na pravé straně stával kdysi u hřbitovní zdi v bývalé obci Jehličná (Grasseth). Jedná se o zápůjčku z Muzea v Sokolově. Letopočtem 1673 vyrytý na kříži odkazuje na úmrtí kaplana tohoto kostela P.M.M Rolka. Kříže jsou památkově chráněny a byly na současné místo přemístěny obcí Královské Poříčí v roce 1998. Vedle smírčího kříže je umístěn ještě jeden kamenný kříž, ale o něm jsem se zatím nic nedočetl.
Jednoduchý středověký venkovský gotický kostelík, kruhovou hřbitovní zdí opásaný kostel sv.Kunhuty, je jednolodní stavba s polygonním presbytářem, nad kterým se tyčí vysoká štíhlá věžička, sanktusník. Poslední významná rekonstrukce objektu se uskutečnila v letech 1992 až 1998. Já jsem měl to štěstí, že jsem si mohl prohlédnout interiér kostela. Je krásný a doufám, že i nadále zůstane. Proč ty obavy? V kostele se po nedávném zemětřesení objevily praskliny a je potřeba to řešit, což se zatím neděje.
Zdejší svatostánek spadá pod Plzeňskou diecézi římskokatolické církve, Vikariát Sokolovský. Bohoslužby se konají jednou měsíčně (dle dohody) v sobotu v 16:00 hod. Moc lidí se ale údajně nezúčastňuje.
Kostel sv. Kunhuty, který se nachází na návsi v Královském Poříčí, byl zapsán do státního seznamu kulturních památek 3. 5. 1958 pod číslem 35999/4-626.
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- vyhlídka Pískovec:https://www.turistika.cz/mista/vyhlidka-piskovec-u-povrchoveho-dolu-druzba
- štola u Starého Sedla:https://www.turistika.cz/mista/dedicna-stola-jana-krtitele-a-lavka-pres-reku-ohre-u-stareho-sedla
- Sokolovské moře:https://www.turistika.cz/mista/jezero-medard-sokolovske-more
- rozhledna Hard v Sokolově:https://www.turistika.cz/mista/sokolov-rozhledna-hard
- zajímavá expozice knižní vazby:https://www.turistika.cz/mista/expozice-knizni-vazby-v-knihovne-ve-meste-loket
- památné břečťany:https://www.turistika.cz/mista/pamatne-brectany-ve-meste-loket
- altán ve městě Loket:https://www.turistika.cz/mista/altan-na-severnim-svahu-hradu-ve-meste-loket
- studánka Hořčička:https://www.turistika.cz/mista/pramen-studanka-horcicka-na-stezce-z-lokte-do-karlovych-varu
- štola Vildenava:https://www.turistika.cz/mista/stola-vildenava-na-stezce-z-lokte-do-karlovych-varu
- Svatošské skály: https://www.turistika.cz/mista/svatosske-skaly-u-karlovych-varu
- Moučné pytle a Jelení vrch:https://www.turistika.cz/mista/skalni-utvar-moucne-pytle-a-jeleni-vrch-u-karlovych-varu
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/