Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Původní tvaroženský kostel byl již středověkého založení z 1. poloviny 14. století, upravovaný pak podle dochovaných zpráv v roce 1700 a na konci 18. století za faráře Václava Bartoška. Nacházel se v něm např. náhrobní kámen již z roku 1602, oltářní stůl sem byl v 18. století přenesen z líšeňské kaple – tzv. Kostelíčku, postranní oltáře zase ze slatinské kaple; obraz sv. Mikuláše na hlavním oltáři byl dílem malíře Winterhaltera ze Znojma.
V době příchodu faráře P. Václava Kosmáka z Moutnic do Tvarožné v zimě roku 1877 byl již tento starý kostel ve zcela havarijním stavu, takže jako nový farář dostal za úkol zajistit stavbu kostela nového. Ihned začal s přípravami a v roce 1880 se začal starý kostel bourat a na jeho místě pak stavět nový podle plánů profesora brněnské techniky Augusta Prokopa a pod vedením rovněž brněnského stavitele Augusta Weisse. Na stavbu kostela přispěl majitel tvaroženského panství – Egbert hrabě Belcredi z nedaleké Líšně, dále brněnská kapitula, šlapanický cukrovar, obce Tvarožná, Blažovice, Mokrá, Horákov a Velatice a také soukromí dárci.
Bohoslužby byly mezitím slouženy v upravené stodole, ale již v říjnu následujícího roku 1881 vysvětil kapitulní prelát August Kiovský nový kostel. Při slavnosti, které se tehdy zúčastnilo velké množství lidu i významných osobností, provedl se zpěváky starobrněnského kláštera hudbu tehdejší pedagog brněnského učitelského ústavu a pozdější slavný hudební skladatel Leoš Janáček.
Nový kostel byl postaven v novogotickém stylu. Malbou interiér vyzdobil vídeňský akademický malíř F. Schönbrunner, kazatelnu a hlavní i postranní oltáře pak vyřezal mlynář František Urbanec z Líšně. Sochy na oltáře byly zhotoveny v tyrolském Groedenn. Varhany postavil Josef Hanke z Uherského Hradiště. V roce 1883 byl pořízen postranní oltář sv. Floriána, 1892 sv. Josefa, 1903 sv. Anny, roku 1955 pak nová Křížová cesta od malíře Jiřího Knose ze Šlapanic. Hlavní oltář zdobí centrální socha Panny Marie s Ježíškem v náručí a sochy sv. Cyrila a Metoděje, v horní části pak ještě socha patrona kostela – sv. Mikuláše.
Již v roce 1882 se objevily první statické problémy, když kvůli mokrým základům praskla a musela být zpevněna jižní zeď. Další zásadní rekonstrukce pak proběhly v roce 1967 (opět odvodnění, zpevnění podloží) a 1974, v letech 1987-1989 byly restaurovány malby v interiéru, roku 1993 pořízeny nové lavice, v letech 1996-1997 opravena věž, uchovávající hodnotný, památkově chráněný zvon Mikuláš z poloviny 15. století, téhož roku byl ale kostel také vyloupen a přišel např. o svou vůbec nejstarší památku, sousoší Kristova Křtu ze křtitelnice. Znovu byl kostel opravován ještě v roce 1998 a o 4 roky později byla zrekonstruována fara.
Kostel stojí na kopci na samém okraji obce, odkud je krásný výhled do širokého okolí. Hned naproti přes silnici se rozkládá stále funkční hřbitov. Jen škoda, že v době pravidelných nedělních bohoslužeb bývá kostel doslova obestavěn auty, jak je vidět bohužel i na fotografiích...
Čerpáno k publikace A. Krčka Tvaroženský kostel. Od starého kostela až po dnešní časy: 1881-2006, vydané u příležitosti 125. výročí současného kostela.