Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Západně od ostrohu, na kterém se nachází historické jádro města Žatce, je na úpatí této terasy patrný výrazný zákrut. Vytvořilo jej rameno řeky Ohře, zvané Bačina. Zhruba uprostřed tohoto prostoru stojí kostelík sv. Václava. První zmínka o něm pochází z roku 1357, ale je pravděpodobné, že vznikl již dříve. Podle zasvěcení bychom mohli počítat s jeho založením už ve dvanáctém století.
Současná podoba je výsledkem raně barokních úprav z druhé poloviny sedmnáctého století. K lodi téměř čtvercové, z hrázděného zdiva se pojí presbytář, uzavřený dvěma stranami trojúhelníka. Je sklenut valenou klenbou s lunatemi a hřebínky, triumfální oblouk je půlkruhový, se seseknutou hranou a římsou. V lodi je nový dřevěný strop. Kostelní zvony odlil roku 1757 Zachariáš Ditrich v Praze. V okolí kostela byl raně středověký hřbitov. Hřbitov kolem kostela byl obehnaný zdí, na jejíž opravu byly použity kameny ze zbourané Červené brány v roce 1836.
Web města Žatec: www.mesto-zatec.cz
Web Římskokatolické farnosti Žatec: www.farnost-zatec.cz
Původně dřevěný děkanský kostel, byl zasvěcený ku cti sv. Jana Křtitele. Přemysl Otakar I. jej nechal vystavit s kamene (ve slohu gotickém) a zasvětit ku cti sv. Václava. Kostel v budoucnu trpěl častými Požáry, stejne jako celé město. Po velkém požáru (na konci 15. stol.), nechal Jan IV. Zajíc z Hazmburka, zvýšit děkanskou věž kostela a pod římsu nechal vložit znaky svého rodu a své manželky Markéty Minsterberské. Poté byl kostel opět několikrát vypálen. Ferdinand z Ditrichštejnu, nechal kostel opravit a střechu kostela zvýšit (1775) a upravit do cibulovitého tvaru (ve slohu barokním). V kostele je dnes možno vidět sochařskou a vnitřní výzdobu.