Kostel v Březině
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Nových kostelů není po republice zrovna příliš. Ale do jednoho z nich se podíváme. Stojí v obci Březina, kterou najdeme mezi obcemi Ochoz u Brna a Křtiny, jen asi 11 km od severního okraje Brna.
K Březině byla v roce 1950 připojena malá vesnička Proseč. Obě vesnice měly své kaple, ta v Březině ale byla zbourána v roce 1913. V Proseči do roku 1891 stávala na návsi zvonice, která byla v roce 1891 upravena na kapli s oltářem. V roce 1936 byla přestavěna dále od silnice. A dne 24. dubna 1976 kapli zbourali. To komunistům šlo velice dobře. Zvon z kaple, který vážil asi 100 kg byl uložen na obecním úřadě. Zachoval se i starobylý křížek. Po zbourání kaple bylo přislíbeno postavit novou a v ní umístit starobylý zvon. Po roce 1980 byl farní úřad ochoten postavit novou zvonici v parku vedle obecního úřadu (jednoduché to v té době nebylo, ale např. v Senetářově se to povedlo). A pak přišla revoluce v roce 1989 a tak se řešilo postavit větší kapli s možností sloužit v ní mši svatou.
Základní kámen posvětil papež Jan Pavel II. při své návštěvě na Velehradě 22. 04 1990. Plán kaple vypracoval ing. Arch. Müller z Brna. Stavba byla zahájena 1. června 1993, dne 05.09. 1993 byl vložen do zdiva základní kámen. Za kámen do zdiva byl vložen pamětní list, několik mincí, pohlednice, obrázky a další. Dne 21.08.1994 posvětil biskup brněnský starobylý zvon, který byl zároveň zavěšen do vrcholu střechy. 02.07.1994 byl posvěcen věžní kříž, do báně byly vloženy zápisy a dokumenty, a pozlacený kříž s bání byl umístěn na vrchol kaple. Světil místní děkan P. Tomáš Prnka, místní velmi oblíbená osobnost, dnes již bohužel nežije. Historickým dnem byla neděle 17. 09.1995, kdy biskup brněnský Vojtěch Cikrle posvětil oltář i kostel. V něm se stále uchovává Nejsvětější svátost.
Odborníci posuzují stavbu jako velmi zdařilou. Přestože stojí na okraji obce, stala se dominantou celé vesnice. Půdorys kostela má tvar čtverce. Střechu tvoří čtverhranný jehlan. Architekt zvolil podobu stanu. Kostel je zasvěcen Panně Marii. Motivem uměleckých vitráží je motiv ochranného pláště Panny Marie. Ze tří stran obepínají celý kostel a dodávají interiéru slavnostní zlatavé světlo. Některé části vitráží připomínají andělská křídla. V některých částech jsou vitráže téměř průhledné. Vnitřek kostela není tak pohledově izolován od svého okolního prostředí. Zajímavě je vytvořeno i věčné světlo. Tvoří jej barevný kotouč ve dvířkách svatostánku. Působí jako vycházející slunce. Krásně řešeno je osvětlení kostela.