Loading...
Turistické cíle • Příroda • Hora
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 22 B2
dvě jámy vzniklé pohybem ledovců
kamenný val neznámého původu na severním svahu
Jiný název objektu Kokrháč
Lokalita ležící ve výšce 1435 m.n.m. Jižně od vrcholu stávala Kotelská bouda, která však roku 1910 vyhořela. Jámy vzniklé ledovcovým původem jsou rozsáhlá území, které bývá nazýváno též Kotelskými jamami. V této oblasti byla v minulosti těžena měděná ruda. Svahy příkře spadající do údolí v zimním období hrozí lavinovým nebezpečím. Na severní části vrchu Kotel nalezneme několik staveb lehkého vojenského opevnění z roku 1936 k nimž vede nejsnadnější přístup po červené TZN z Jablonce nad Jizerou přes Dvoračky a dále kolem Harrachových kamenů a Zlatého návrší ke Špindlerovu Mlýnu. Dvoračky jsou též důležitou křižovatkou turistických cest a mimo zmíněnou červenou TZN sem přichází modrá TZN z Rokytnice nad Jizerou, žlutá TZN od chaty na Rezku a zelená TZN od Harrachova, která Dvoračkami prochází a vede přes údolí Kotelských jam Krakonošovou cestou k Mísečkám. Na nedalekém Zlatém návrší nalezneme mohylu Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří zde zahynuli 24. 3. 1913 při nečekané sněhové bouři.
Kotel je nejenom svojí nadmořskou výškou 1.435 metrů, ale také svým umístěním bezesporu zajímavou a dominantní horou v západní části Krkonoš. Tento výrazný svorový vrchol je desátou nejvyšší horou Česka a nejvyšším bodem Libereckého kraje.
Kotel v minulosti měnil své jméno, byl nazýván například Krkonoš a Kokrháč. Na základě některých pohledů a mínění lidí je považován za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Určitě je to tím, že jihovýchodní srázy Kotle padají do ledovcových karů Malé a Velké Kotelní jámy.
Kotel se nachází necelé tři kilometry východně od vrchní stanice sedačkové lanovky známého lyžařského střediska Rokytnice nad Jizerou. Po cestě vedoucí pod nepřístupným vrcholem Lysé hory dojde nejprve člověk do sedla mezi Lysou horu a Kotel, které se nachází na červeně značené cestě. Odtud by se musel vydat na vrchol po neznačené cestě. Obdobně by to šlo i z druhé strany, od rozcestí U Růženčiny zahrádky.
Další krkonošské tisícovky, které se nacházejí nedaleko:
- Lysá hora:https://www.turistika.cz/mista/lysa-hora--6
- Čertova hora:https://www.turistika.cz/mista/certova-hora-nejzapadnejsi-tisicovka-krkonos
- Janova skála:https://www.turistika.cz/mista/janova-skala-v-zapadnich-krkonosich
- Violík:https://www.turistika.cz/mista/vrch-violik-dalsi-z-krkonosskych-tisicovek
Také na Sněžku jsem vystoupal již několikrát:
https://www.turistika.cz/cestopisy/vystup-na-snezku-29-12-2011
https://www.turistika.cz/cestopisy/vystup-na-snezku-30-12-2011
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/
Kotel - výrazný svorový vrchol a dominanta západní části Krkonoš. Jihovýchodní svah Kotle tvoří Malá a Velká Kotelní jáma. Na severním svahu se nachází tajuplná Růženčina zahrádka se zachovalým geometrickým obrazcem z vyrovnaného valu kamení. Na severním svahu bylo ve druhé polovině 30. let 20. století postaveno několik obranných prvků (bunkrů, řopíků) prvorepublikového pevnostního opevnění. Vrchol Kotle je turisticky nepřístupný, i když bývalá turistická cesta je stále viditelná. Dnes Kotel obcházíme po severním úpatí po červené turistické značce ve směru Vrbatova bouda - Dvoračky.