Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Letovisko
Zajímavou stavbou s pohnutou historií je horský hotel Vila Primavesi v Koutech nad Desnou. Již názvem upomíná na slavnější jmenovkyni v Olomouci. Původní objekt totiž skutečně vznikl jako letní sídlo podnikatelské rodiny z hanácké metropole. Stavbu nechal vybudovat Otto Primavesi (1868-1926) za spoluúčasti manželky Eugenie (1874-1962). Hlavním architektem byl rodinný přítel, věhlasný vídeňský architekt Josef Hoffmann (jinak rodák z Brtnice na jižní Moravě). Stavba byla realizována v l. 1913-15. Areál vily zahrnoval pozemek o rozloze cca 5ha na jižních svazích Suché hory. Hlavní budova na horní části pozemku byla převážně dřevěná na zděné podezdívce, pod svahem areál začínal zděnou vrátnicí, která je zde dodnes. Do hlavní budovy se vstupovalo společenskou halou, v patře byly ložnice hostů a v podkroví taneční sál. Vila v této podobě sloužila čistě příslušníkům rodiny, jednou byla zpřístupněna k prohlídce.
Interiér byl ovlivněn hlavně vkusem paní Primavesi, stěny pokojů byly vyzdobeny tapetami, polstrovaným obložením či prošívanými přikrývkami. Hlavní vchod byl ze zadní části budovy (od svahu), jižní průčelí nad svahem bylo lemováno vyhlídkovou terasou a z ní byl přístup ke kuželkové dráze. Za kuželnou byla tzv. Schweindel-Hall s otevřeným krbem. Na něm bylo možné ugrilovat i divoké prase. Pokoje byly rozlišeny různými barvami, např. Hudební pokoj měl být vyveden v hráškově zelené barvě a k tomu zde bylo křídlo zn. Blütner vyrobené v patřičné barvě.
27. listopadu 1922 ovšem vilu postihla pohroma, když hlavní budova vyhořela do základů, celá dřevěná stavba asi neměla šanci na záchranu a poválečná neutěšená finanční situaci již rodině nedovolila ji obnovit. R. 1927 základy a pozemek prodali Primavesiové Spolku německých železničářů v Olomouci. Ti na původních základech vybudovali dvoupatrovou budovu se společenskými prostory, Restaurací a ubytováním. Od r. 1930 objekt provozoval Svaz Němců na Severní Moravě se zavádějícím označením hotelu jako Ozdravovna (Erholungsheim). V té době přibyla i Kamenná budova u bývalé vrátnice s kotelnou a hospodářským provozem. Za války hotel sloužil jako útulna rodin příslušníků SS, ale i jako ubytovna významných pohlavárů. Při cestě do Karlovy Studánky se zde snad údajně v doprovodu K. Henleina ubytoval i führer.
V prvních poválečných letech se tu uzdravovaly děti z koncentračních táborů a později se stal rekreačním zařízením firmy Baťa. Po té ji získala Ústřední rada odborů a nejprve jako Chata E. Beneše a později jako zotavovna Vítězný únor sloužila k odborářské rekreaci do začátku 90. let 20. století. Zajímavostí je, že zde sídlilo i ústředí rekreačních zařízení ROH v Jeseníkách (OREA). V letech 1973-7 proběhla velká rekonstrukce, při tom byla snížena kapacita ze 100 na 80 rekreantů.
Po roce 1989 se neudržitelný název změnil na zotavovnu Desná, ovšem s tím přišly i horší časy.
Odborářská rekreace postupně hynula na úbytě, samotných jednotlivých hostů nebylo příliš až došlo k uzavření a nakonec k prodeji objektu, který byl delší dobu mimo provoz.
V podstatě to byla škoda, hotel s výtečnou polohou a krásným okolím by si měl své hosty udržet. Naštěstí se nový majitel našel a po několikaleté rekonstrukci je hotel otevřen i s Restaurací v přízemí, která v upomínku na zašlé časy nese název Stará kuželna a samotný hotel nese název své předchůdkyně – Vila Primavesi.