Krchleby – Sloup Nejsvětější Trojice
Na zadní straně sloupu najdeme letopočet 1829, což nabádá k určení vzniku do doby empíru a tím i slohu celého díla. Ve skutečnosti v základech ale sloup dodržuje víceméně tradiční tvarosloví sloupu s širším hranolovým základem, pokračování zužujícím se jehlanovým dříkem, zakončený vrcholovou skulpturou se sedícím Bohem – otcem s triárou na hlavě, který v klíně drží kříž s Ukřižovaným u jehož pat se vznáší holubice – Duch svatý.
Ten empír určují spíš drobné detaily a prvky výzdoby. Když už jsme byli u té holubice, tak právě dvojice hlav putů můžeme chápat jak oživení tradiční ikonografie.
Nicméně vraťme se ještě k základu. Na čtvercové kamenné desce je umístěn nižší kamenný základ, která pokračuje o něco užším hranolovým podstavcem z reliéfy svatých. Nejčestnější čelní stranu zdobí vyobrazení Panny Marie. Tu bychom mohlo považovat za Immaculatu, stojí na zeměkouli, kterou obtáčí had – Ďábel, kterého nohou drtí. Bohorodičku doprovází dvojice andílků. Na pravé straně podstavce je reliéf sv. Rocha v poutnickém dlouhém kabátě a holí. Na levé straně podstavce je reliéf sv. Ondřeje, který stojí před křížem ve tvaru X.
Podstavec je od pokračování oddělen širší římsou, na kterou navazuje dřík v základu čtvercový a vzhůru se jehlanovitě zužující. Na čelní straně jsou ozdoby ve formě rostlinných motivů.
Vzhledem k poloze Krchleb lze za použitý materiál označit maletínský pískovec (Maletín je vzdálený 4 km). V současné době je dílo umístěno na celkem chráněném místě v dolní části obce pod ostrou serpentinou poblíž malého rybníčku U Pokorných.
Toto umístění není ovšem původní, zde je umístěn sloup po opravě. Za socialismu stával sloup u cesty do Pobučí, ale i zde zřejmě nestál původně. V popisech na soupisu památek najdem dokonce zmínku, že na čelní straně podstavce je vyobrazení sv. Ondřeje, ve skutečnosti to ale vzniklo, že sloup byl nesprávně sestaven, protože pak vycházela prázdná zadní část podstvce na levou stranu čelního pohledu, což je evidentně nesmysl. Rekonstrukce díla proběhla v r. 2015 a provedl ji olomoucký sochař a restaurátor Ladislav Werkmann. který je podepsán na obnově podobných děl v celé řadě případů nejen v Olomouckém kraji.