Loading...

Kroměříž - Biskupská mincovna

Turistické cíle Památky a muzea Dům, budova

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouckých biskupů. Numismatická sbírka mincí ze 16. až 20. století patří k nejvýznamnějším kolekcím církevních ražeb na světě. V interiérech mincovny je o kroměřížském mincování vybudována expozice muzejního charakteru, oceňovaná návštěvníky zejménav těch částech, kde jsou rekonstrukčně představeny nástroje a můžeme říci i stroje, které byly při výrobě mincí a medailí používány.Byla vybudována biskupem Karlem II.z Liechtensteina-Castelcorna hned na počátkujeho vlády v Kroměříži. Stalo se tak "de novo"v roce 1665 ještě za provozu dosavadní mincovny u Mlýnské brány

Podobné příspěvky
Biskupská mincovna Kroměříž

Budova kroměřížské mincovny pochází z roku 1665 a je poslední dochovaná na Moravě. Dal ji postavit Karel II. Liechtenstein a biskupská mince se zde razila až do roku 1756, kdy z ní vyšel poslední tolar biskupa Troyera. Zcela poslední ražbou pak byla intronizační medaile Ekghova z roku 1759.

Kde dříve probíhalo v Kroměříži mincování za Dietrichsteina před rokem 1620 není známo. Leopold Vilém razil svou minci v padesátých letech ve staré budově mincovny, která vyhořela za požáru města v roce 1656. Stála v místě dnešního arcibiskupského gymnázia a po roce 1665, kdy byla postavena mincovna nová, byly na jejím místě biskupské stáje.

Část strojů mincovny byla poháněna vodou ze sousedního mlýna, mincovní válce byly vyrobeny v pernštejnských hamrech. Vybavení mincovny bylo na tehdejší dobu moderní a zajišťovalo efektivní ražbu.

Hned v roce 1668 mincovna opět podlehla požáru a musela být znovu opravována. Oprava proběhla velmi rychle, neboť podnikavému biskupovi záleželo na jejím brzkém zprovoznění. Očekával totiž velké zisky, které potřeboval pro uskutečnění svých rozsáhlých stavebních projektů.

V následujících letech mincovna produkuje velké množství mincí, prý větší, než císařská mincovna ve Vratislavi. To bylo samozřejmě trnem v oku císařské administraci, která po celou dobu mincovny usilovala o odejmutí mincovního práva olomouckým biskupům.

Po Karlu II. Liechtensteinovi zde razili mince a výtvarně dokonalé medaile i biskup Karel III Lotrinský, kardinál Schrattenbach, biskup Jakub Arnošt Liechtenstein a kardinál Julius Troyer. Jeho nástupce Leopold II. Bedřich Egkh již mince nerazí a jsou známy pouze intronizační medaile.

Biskup Maxmilián Hamilton a arcibiskupové Colloredo-Waldsee a Rudolf Jan realizují své ražby již ve vídeňské mincovně pod kontrolou císařských úředníků. Rudolf Jan je pak zcela posledním vydavatelem mincí s erbem olomouckých biskupů.

Chátrající budova byla zrekonstruována v roce 1998 . V interiérech mincovny je o kroměřížském mincování vybudována expozice muzea, které představuje nástroje stroje, které byly při výrobě mincí a medailí používány.

http://www.zamek-kromeriz.cz/sbirky-expozice/biskupska-mincovna/

Mincovna je přístupná samostatně nebo v rámci výhodné sloučené vstupenky za uměním VIA ARTIS.

VSTUPNÉ MINCOVNA + ORLOVNA :

plné : 60

snížené I : 50

snížené II : 40

ZVÝHODNĚNÉ SLOUČENÉ VSTUPNÉ

plné rodinné snížené I. snížené II.
VIA ARTIS 100 Kč 300 Kč 90 Kč 80 Kč

Rodinné vstupné - 2 dospělí + max 3 děti od 6 do 15 let. Děti do 6 let vstup zdarma.
Snížené vstupné I. - senioři nad 65 let

OTEVŘENO duben - říjen denně mimo pondělí a dnu po svátku.

duben 9.00 - 16.00 hod pouze víkendy + ohlášené skupiny

květen 9.00 - 17.00 hod

červen 9.00 - 17.00 hod

červenec 9.00 - 18.00 hod

srpen 9.00 - 18.00 hod

září 9.00 - 17.00 hod

říjen 9.00 - 16.00 hod pouze víkendy + ohlášené skupiny

Poslední aktualizace: 31.5.2010
Kroměříž - Biskupská mincovna na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu