Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Barokní skvost od Santiniho, chrám – katedrálu Panny Marie ve Křtinách je dobře známý nejen v Česku, ale i v zahraničí. Monumentální stavba, která patří k největším v Čechách, je pozoruhodná také svým červeným mramorem, ze kterého je hlavní oltář a kazatelna a vypadá jako italský. Přesto ho těžili jen kousek od Křtin. A my se podíváme, kde.
V okolí Křtin natrefíme na nejmladší vápence Moravského krasu, tzv. křtinské vápence, jež vznikly sedimentací v nejsvrchnějším devonu a spodním karbonu. Mají pestré, vesměs červenavé zbarvení, hlíznatou strukturu, obsahují úlomky starších vápenců a také příměsi železem bohatých suchozemských zvětralin.
Pokud se vydáme z návsi ve Křtinách kolem kostela dolů, po silnici směrem na Adamov, asi 0,5 km za obcí vlevo těsně vedle silnice narazíme na starý opuštěný lom. Lom je dnes již zarostlý lesem a snadno ujde pozornosti. Přesto je však dostatečně hluboký, aby do něj někdo spadl. Proto jsou v okolí cedule se zákazem vstupu. Lom byl otevřen v osmnáctém století zábrdovickým opatem Kryštofem Matuškou za účelem těžby červeného mramoru pro výzdobu křtinského kostela.
Takže žádný mramor až z italské Carrary, ale ani ne kilometr…