Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Výletní místo
Spojením atraktivních turistických cílů máme skvělej půldenní výlet.Kružberská přehrada je druhým největším vodním dílem na severu Moravy. Rozloha jezera činí 305 ha. Přehrada chrání oblast před povodněmi , je zásobárnou pitné vody pro Ostravsko a Opavsko,zlepšuje průtok v řece Odře,navíc předává vodní sílu elektrárně v Podhradí.Betonová hráz vysoká 32,6 m je založena do skalního podloží. Součástí vodního díla je zemní sypaná hráz o výšce 19,6 m na pravostranném přítoku Lobník, sloužící k zachycení splavenin. V povodí nádrže jsou z důvodu zachování vhodné jakosti vody zákazy koupání. K vodní nádrži si můžete udělat pěkný výlet pěšky (červená značená trasa) nebo na kolech (cyklotrasa č. 551, 503). Přehrada se také proslavila TV seriálem Velké sedlo.Camp Velké Sedlo najdeme jen pár metrů pod přehradou.Ve vodě přehradní nádrže není umožněno koupání a provozování vodních sportů, ale je možné tu chytat ryby. Východním směrem od přehradní hráze jsou skalní útvary, využívané horolezci jako cvičné stěny.Ve skalách najdeme i puklinovou jeskyni.Asi 400 m východně od hráze přehrady na skalách najdeme skromné zbytky hrádku Kružberk..Z hradu se dochovalo centrální plato, oddělené od výrazně stoupajícího terénu do skály vylámaným příkopem, a menší úsek kamenné hradby.
Údolím Moravice po červené značce se dostaneme do býv.lázní Jánské koupele.K významným a zajímavým vodním zdrojům zde patřily minerální prameny. Jánské koupele patřily k nejsilnějším uhličito-železitým lázním u nás. Mají dodnes zachovány cenný přírodní ráz lokality s hodnotnými krajinnými prvky v okolí, velmi příznivým klimatem i výhodnou polohou. Od počátku byly používány 3 prameny, Marie , radioaktivní a pramen Pavla , oba shodného složení s obsahem kyseliny uhličité, uhličitanu hořečnatého a sodného i řady dalších solí.Další Lesní pramen v současné době není využíván. Bývalé lázně již řadu let neslouží svému účelu. Jejich význam postupně upadal a jejich minerální vody se bez užitku vlévají do Moravice.
Jánské koupele byly založeny jako lázně v roce 1811. Za okupace zde byl zajatecký tábor, po 2. světové válce již nebyly lázně obnoveny. Po roce 1945 zde byla dětská zotavovna a pak rekreační středisko ROH.Donedávna areál chátral,dnes je již na cestě k rekonstrukci a některé budovy se možná opět otevřou veřejnosti.