Kunětická Hora
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Charakteristickou dominantou Polabí je osamocená znělcová kupa, na níž stojí pozoruhodná zřícenina hradu Kunětická hora. Hradní zřícenina se nachází v Pardubickém kraji, nedaleko Hradce Králové. V hlavní sezóně, od května do srpna, je Kunětická hora otevřena denně mimo pondělí. Na severní straně hradu stávaly 4 brány, zachovaly se jen pátá a šestá, upravené v letech 1923 ? 1928. Vlastní hrad, který je od přehradí oddělen příkopem a mostem, tvoří palác s úzkým nádvořím. Přízemí jižního křídla paláce má dvě arkády se sklípkovými klenbami. U jihovýchodního nároží stojí gotická Černá věž, zvaná také Čertova, původně vysoká 28 metrů, později byla zvýšena o 6,5 metrů. Pod věží je hladomorna. Ze tří předsunutých bašt se dochovaly jen dvě. Na předhradí je pozdně gotická kaple Kateřiny Sienské se sklípkovou klenbou, vedle ní je barokní kaplička z roku 1698. Hradní věž byla upravena na výhlídku, která nabízí výhled na široké okolí. V hradních prostorách je instalováno několik expozic. Hradní zřícenina Kunětická Hora se během letních prázdnin stává tradičním dějištěm mnoha kulturních a společenských akcí.
Před několika desítkami milionů let (ve třetihorách) se na území dnešního Pardubicka ze země vyloupl zaoblený kopeček. Široko daleko kolem něj se rozkládala pouze samá rovina. Kdyby Kunětická hora neležela v rovinatém kraji Polabské nížiny, asi by neměla vznešený název „hora“, nýbrž by to byl jenom obyčejný kopeček. Ale takto převyšuje své okolí o více než osmdesát metrů a z jejího vršku, který se nachází v nadmořské výšce 305 metrů, je nádherný rozhled do celého kraje. Na své strategické využití čekala hora údajně až do 13. století, avšak první písemná zmínka o hradu je teprve z 15. století. Poslední zmínka mohla být z přelomu 19. a 20. století, kdy kvůli těžbě kamene málem zanikl jak hrad, tak i celá hora. Naštěstí zvítězil zdravý rozum.
Ať přijíždí člověk od Pardubic nebo od Hradce Králového, tak již z dálky vidí vyrůstat dominantní kopeček, který si u místních získal přezdívku „Kuňka“. Také nám již zdaleka mával a ukazoval cestu, kudy máme jet k němu. Zastavili jsme na parkoviště, které se nachází v podhradí. Odsud vede k historické památce asfaltová cesta nebo z druhé strany prašná stezka. Před vstupem do vlastního areálu hradu se zastavujeme u několika vyhlídkových míst a u studny. Zde se dočítáme, že bývala hluboká úctyhodných sedmdesát metrů.
Bližší informace o výši vstupného a otevírací době je možno se dozvědět na internetu: www.hradkunetickahora.cz
*
Nedaleko od hradu se nachází jedno zajímavé místo, jehož návštěvu bych doporučil především rodinám s dětmi nebo milovníkům dobrého perníku: https://www.turistika.cz/mista/pernikove-hejtmanstvi
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Podzimní západ slunce na Kunětické hoře je příjemným, romantickým i úsměvným zážitkem - nečekejte totiž, že zde budete čekat na západ sami... spolu s Vámi tu budou další randící i nadšení fotografové... :)