Lázně Piešťany netřeba v Česku představovat. Takže jen krátce:
termální pramen TRAJAN s nejvyšší teplotou 67 - 69°C na geologickém zlomu v hloubce 2000 m
nejstarší dochovalé funkční lázeňské budovy z let 1773-1778 zvané Napoleónské kúpele (zakladatel gróf Ján Nepomuk Erdödy)
hotel Thermia Palace (tolik oblíbený u rodiny Paroubkových) z let 1910-1912 rodinou Winterových v secesním stylu s obrazem od Alfonse Muchy. Pěkná snobárna! Historie Winterových by vydala na samostatnou knihu o tolik obvyklé (ne)spravedlivé odplatě za dobré skutky! Nemusel by se stydět ani sám Lucifer.
Kolonádový neboli Sklený most přes Váh, neodmyslitelný symbol města, kterému ze strany od města vévodí známá socha "BARLOLAMAČ" s nápisem SALUBERRIMAE PISTINIENSIS THERMAE (Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele),což je začátek básně českého faráře Adama Trajana z Drahoslavic, rodáka z Benešova z roku 1642 a jehož jméno nese světoznámý léčivý Sirný pramen v Piešťanech. Z druhé strany od Kúpelného ostrova se skví latinské poučení pro pacienty SURGE ET AMBULA (Vstaň a choď). Most byl poprvé postaven v roce 1932, ustupující fašistickou armádou vyhozen do povětří na konci druhé světové války a po válce obnoven, aby sloužil "pracující třídě". Nápis je vyveden v několika světových jazycích, přičemž "pracující třída" je do angličny převedeno jako "the working class". To fakt musíte vidět!
termální jezírka na Kúpelnom ostrově z let 1934-1935, na kterých můžete vidět kvést obrovský leknín Victoria Regia, zde ovšem dosahující průměru listů podstatně menších než je uváděn na přilehlé informační tabuli (2 m). Nicméně - krása!
slepé rameno řeky Váhu, v jehož sedimentech vzniká chemickými a biologickými procesy za působení termálních vývěrů speciální peloid (z řečtiny "hlína") všeobecně známé jako Piešťanské léčivé sirné bahno. Jeho zrání před použitím na "choré čivy" trvá podle lázeňské Jarmilky minimálně jeden rok.
Samozřejmě je toho k vidění mnohem více, ale mě letos zaujaly sochy a nádherná květinová výzdoba. Tak se pokochejte se mnou!