Kyseľ
Turistické cíle • Příroda • Soutěska
- mohutná dolina a vápencová soutěska v srdci Slovenského ráje a národního parku Slovenský raj, jež se v horní části dělí na větve Malý a Veľký Kyseľ. Je to jedna z nejnavštěvovanějších a nejtypičtějších soutěsek oblasti, s velkým spádem. Najdeme zde množství vodopádů a vápencových skalních útvarů. Roklinou protéká stejnojmenný potok, který vzniká soutokem potoků Malý a Veľký Kyseľ, tekoucích ze stejnojmenných horních částí soutěsky. Jedná se o jednu z nejdivočejších roklin Slovenského ráje. Je zde několik vodopádů: Vodopád v Temnici, Kaplnkový vodopád, Barikádový vodopád a Obrovský vodopád a mnohé další nižší stupně. Široké okolí této soutěsky, tvořící centrální část NP, bylo r. 1964 vyhlášeno národní přírodní rezervací Kyseľ (rozloha 949,97 ha) s ochranou hodnotných geomorfologických jevů mimořádné krajinářsko-estetické hodnoty. Předmětem ochrany jsou i cenná společenstva bukových jedlin, mnohé druhy flóry a fauny a též podzemní jeskynní prostory. Součástí rezervace je i dolina Tomášovská Belá a boční Sokolia dolina.
Z turistického hlediska je zajímavá historie objevování rokliny. I když byl Kyseľ nejblíže k tehdejšímu turistickému centru - Spišské Nové Vsi - trvalo mnoho let, než průkopníci prošli celou dolinou. Dne 27. 6. 1900 se uskutečnila první objevná túra, ale celou roklinou se podařilo projít až 25. 8. 1907 Kazimírovi Kozlovskému a jeho společníkům. Roku 1925 pracovníci železničního depa v Spišské Nové Vsi umístili v roklině první kovové můstky a žebříky. V roce 1975 členové Horské služby zpřístupnili do té doby obcházený úsek nad Obrovským vodopádem (ten jediný je v současnosti přístupný).
Dolní část soutěsky však byla uzavřena po rozsáhlém lesním požáru v roce 1976. Požár zachvátil celou stranu na levém břehu Kyseľa (svah Pirca). Požáru podlehlo více než 30 ha lesa. Z toho důvodu se až do odvolání průchod roklinou zakazuje pro mimořádné nebezpečí padání kamení a shořelých stromů. Z bezpečnostních důvodů demontovali žebříky a veřejnosti je přístupná jen náhradní trasa, která vede požárem nezasáhnutou částí (přístupná část – žlutě značený okruh nad Obrovský vodopád). Tato část soutěsky je zpřístupněna pomoci žebříků, řetězů a kramlí (jednosměrný provoz). Okruh začíná na rozcestí „Nad Kyseľom“ kde odbočuje z modré trasy vedoucí od Klaštoriska. Na modrou se pak vrací o něco níže na rozcestí "Kyseľ, razcestie".