Loading...
Lacoste je malá krásná vesnička nacházející se v oblíbené jihofrancouzské oblasti Provence. Přesto, že zde žijí jen asi čtyři stovky obyvatel – a v historii Lacoste jich bývalo maximálně o 150 více – je obcí poměrně slavnou. Jejím obyvatelem totiž svého času býval muž skutečně věhlasný a pravděpodobně již navždy nezapomenutelný – Markýz de Sade. Díky tomu si dnes může být každý návštěvník Lacoste jistý, že zde nebude nikdy sám. Však se také v době turistické sezóny počet zdejších obyvatel většinou vždy zdvojnásobí. Bylo by však nespravedlivé tuto krásnou historickou vísku, připomínající spíše malé kamenné středověké městečko v podhradí, spojovat pouze s tímto autorem více než desítky knih i pojmenování jedné (nejen) sexuální praktiky. A hned na úvod si ještě můžeme prozradit, že Lacoste leží v kraji (regionu) Provence-Alpes-Côte d'Azur, departementu Vaucluse, okrese Apt, kantonu Bonnieux a na území národního parku Luberon (a potom že je u nás přebujelá administrativa). A také, že procházka po obci může být poměrně náročným sportovním výkonem, protože její nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 153 a 716 metrů.
Není se ale co divit, protože tato malebná starobylá podhorská vesnice nabízí nejen krásné východní výhledy na vesnici Bonnieux i pohoří Velkého Luberonu, ale také na Alpy nebo cedrové háje. Ze severu Lacoste „lemuje“ Mont Ventoux a z jihu Malý Luberon. Samotná vesnice přitom – díky lidové architektuře, kamenným domkům a dlážděným ulicím – vzbuzuje dojem, že se zde již dávno zastavil čas. Nejstarší stavbou Lacoste je dům Maison Forte, jehož historie sahá až do 9. století. Je ovšem trochu paradoxní, že z dlouhých dějin obce se většinou mluví jen o 18. století, kdy zdejší hrad patřil již zmíněnému muži, který dostal do vínku lehkou úchylku, chytrou hlavu a jméno Donatien Alphonse François Comte de Sade, markýze de Sade. Ten měl ovšem také v Lacoste „drobné problémy“ s místními ženami i strážci zákona, a tak byl jeho hrad v roce 1779 částečně zničen a následně zdejšími obyvateli vypleněn. Dnes je hradní zřícenina majetkem módního návrháře Pierra Cardina (v roce 1990 koupil zdejší hrad i lom), který ji postupně rekonstruuje a současně v ní – i v lomu - pořádá různé kulturní akce, festivaly a výstavy, kterými prý dokonce konkuruje Avignonu.
Během první poloviny 19. století pak obec Lacoste, ležící v nízkosrážkové středomořské klimatické oblasti, prosperovala díky blízkým vápencovým lomům, ale ty byly po pár desetiletích ozavřeny a místní obyvatelé se vrátili k zemědělství. Jedním z dalších paradoxů této obce je fakt, že bylo Lacoste dlouhodobě považováno za ostrůvek protestantů v okolním katolickém moři a přitom zde celé půlstoletí „vládl“ komunistický starosta. A za zmínku stojí také fakt, že díky Cardinovi zde probíhají akce různých uměleckých škol a institutů, které pravidelně hostí nejlepší profesory a studenty umění (výtvarné umění, literatura, architektura, design, móda, film, fotografie, sochařství a divadlo) ze všech koutů světa
Za zmínku však jistě stojí také alespoň pár kapitol z historie obce, datujících se ještě před příjezd pana markýze. Tato lokalita totiž sice byla osídlena již v obsobí paleolitu a pobývali zde i „starořímští“ Galové, ale první zmínka o zdejší obci – tedy tehdejším Castrum costae – pochází z roku 1038. Poté se již píše o založení zdejšího kostela sv. Trofima nebo připojení Lacoste k „francouzské koruně“ roku 1481. V roce 1545 sem totiž dorazila katolická armáda potrestat zdejší protestanty, tzv. Vaudois. A tak byli ve jménu Boha všemohoucího muži zmasakrováni, ženy znásilněny a vesnice vypálena a zdevastována. K její postupné opětovné výstavbě došlo až v průběhu 17. století. V roce 1620 vznikne např. krásná dominantní zvonice. A v 18. století se zde již objevují rozlehlé vinice a Markýz de Sade, který v Lacoste zůstal až do roku 1772 (vracel se sem potom ovšem ještě několik let). Jeho zámek byl zcela vypleněn přesně o dvacet let později. Následně je zde postaven evangelický kostel a od roku 1816 začíná období prodejů hradu soukromým majitelům.
Dnes bývá obec Lacoste nejčastěji spojována – tedy kromě pana markýze – s mezinárodní školou umění, zdejším kamenolomem, turistickým ruchem, dlouhodobým pobytem několika umělců, letním festivalem hudby a divadla a místními zemědělci, tolik úspěšných zejména v oborech ovocnářství a vinařství. Z památek se kromě hradní zříceniny a množství kamenných domů nejčastěji zmiňuje kostel, pocházející z 12. století, vstupní strážní brána (La Porte de la Garde) a starý kamenolom. Oblíbenou atrakcí je také kování se zvonkem na vrcholu Hodinové věže, kolem které se točíme při stoupání vesnicí k hradní zřícenině. A zaujmou také různé moderní skulptury v okolí hradu.
V nejbližším okolí Lacoste se nacházejí mnohé další navštíveníhodné – a mnohdy věhlasné – vesničky a městečka, např. Bonnieux, Ménerbes, Beaumettes, Goult, Lourmarin a Gordes a daleko to není ani k městským aglomeracím. Město Apt je vzdáleno pouhých 10 kilometrů, Cavaillon pak 21 km.