Ladná
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Ladná je větší zemědělskou obcí s 1200 obyvateli. Do 30.6.2006 byla Ladná mětskou částí města Břeclav a od 1.7.2006 se stává obcí samostatnou. Obec leží severním směrem nedaleko města Břeclav a jihovýchodním směrem od města Podivín. Ladná se rozkládá na levém břehu řeky Dyje a západním směrem od obce se rozprostírají lužní lesy přírodního parku Niva Dyje. Západní částí obce protéká voda v uměle vytvořené Ladenské strouze jež vede z řeky Trkmanky, přes Podivín a v Břeclavi se napojuje do řeky Dyje. U jižního okraje Ladné byl vybudován rybník. Západním směrem od obce se rozprostírá malebný Lednicko-valtický areál. Jihovýchodním směrem od obce v prostoru mezi Ladnou a Břeclaví je letiště Břeclav s přistávací drahou. Východním směrem od Ladné prochází silnice spojující města Podivín a Břeclav a za touto silnicí dálnice D2 spojující Brno a Bratislavu. Nedaleko východního okraje obce prochází železniční trať na trase Brno - Břeclav. Obcí neprochází značená turistická značka, ale vydáme-li se západním směrem z obce po polní cestě k Ladenskému mostu přes řeku Dyji dojdeme na rozcestí žluté turistické značky a Velkopavlovické cyklostezky. Z tohoto rozcestí se po žluté můžeme vydat severním směrem do města Podivín či západním směrem k Janovu hradu a odtud dále k Lednickému zámku.
Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1270 a jejím majitelem byl Oldřich z Lanštorfa. Obec byla pravděpodobně založena kolem roku 1220 v období německé kolonizace. Území obce ovšem bylo osídleno již v pravěku což dokazují archeologické nálezy. Původně obec nesla název Reinprechsdorf, v roce 1581 Lanštorf, 1850 Rampersdorf a Lanštorf. Pod názvem Ladná je obec uváděna od roku 1950. V 16. století byla obec součástí majetku podivínského panství a později byla připojena k panství břeclavskému. Dominantou obce je novorománský kostel svatého Michaela Archanděla postavený v letech 1911 až 1913. Další památkou v Ladné je kaple svatého Michala z roku 1849, poklona svatého Vendelína z druhé poloviny 18. století a Boží muka z přelomu 18. a 19. století.
Fotogalerie
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 B6
kostel sv. Michala (1849)
boží muka
kaple sv. Vendelína
První zmínka o objektu 1271
Prvotní osídlení katastru proběhlo dle archeologických nálezů již v období od 1. do 3. století n.l., kdy zde pobývala nevelká skupina Germánů po nichž se zde dochovaly základy chat. Vlastní historie obce začíná v roce 1271 kdy je založena Reinprechtem po němž bývá označována jako Reinprechtsdorf. Můžeme ji také ve starších zápisech poznat pod jménem Lanštorf (Otta). Roku 1358 drží ves Jindřich, který zdejší tvrz prodal s částí vsi Šternberkům. Na počátku 15. století zdejší tvrz zanikla.V průběhu třicetileté války byla ves téměř vyhlazena. V té době také patřila k podivínskému panství a také s ním sdílela jeho osudy. Od roku 1976 je přičleněna k Břeclavi. Z památek se nám dochovala pouze kaple sv. archanděla Michaela z roku 1911, která je přestavěnou kaplí sv. Michala z roku 1849. Prý zde býval původně i kostel o jehož vzniku a zániku nemáme dnes žádných zmínek. Obec je dnes součástí okresního města Břeclavi odkud je též nejsnadnější přístup po silnici. Západně od vsi však vede žlutá TZN od Podivína do Lednice přes tzv. Ladenský most.