Ladožské jezero - historie
Turistické cíle • Příroda • Jezero
Ladožské jezero (Ladožskoje ozero) je největším jezerem v Evropě. Jeho plocha zabírá přibližně 18 000 km2. Od severu k jihu je dlouhé 206 km a od západu k východu 138 km. Hloubka jezera je od 100 do 270 metrů. Jezero zamrzá na šest měsíců v roce a je zdrojem řeky Něvy.
Od 9. století probíhaly bitvy o nadvládu nad jezerem, které se původně jmenovalo Něvo. Vítězství připadlo Novgorodskému knížectví a od roku 1228 se jezero jmenuje Ladožské podle osady na jeho břehu Ladoga, dnes Stará Ladoga.
Novgorodský kníže Jurij Dolgorukij postavil na Ořechovém ostrově roku 1334 pevnost Orešok na místě, kde Něva vytéká z jezera. Když pevnost obsadili Švédi, pojmenovali ji ve švédštině stejně - Nöteborg. Za vlády cara Petra I. byla pevnost dobytá zpět a změnila název na Schlüsselburg (v azbuce Šlisselburg). Také se jí říkalo Petrokreposť.
Ladožské jezero se za 2. světové války stalo důležitým místem pro zásobování, vedla tudy Cesta života, která pomohla Leningradu přežít blokádu, trvající více než dva roky.