Loading...

Lanškroun - náměstí J.M.Marků

Turistické cíle Náměstí

 

Polohy sídla, založeného ve východních Čechách při rozsáhlé kolonizaci v polovině 13.století, si zřejmě panovník velmi cenil, neboť jej nazval Zemskou korunou – Landerskrone. Tehdy ve svahu návrší nad Ostrovským potokem vzniklo čtvercové náměstí, obklopené sítí pravoúhlých uliček. Od té doby se rozrostlo na dnešní prosperující město obývané více jak deseti tisíci obyvateli a jeho původní jméno bylo zkomoleno na Lanškroun. Za to, že i tento název nezní příliš česky, může fakt, že jej od třicetileté války až do té druhé světové obývala německy mluvící většina, což se změnilo až po jejím odsunu v roce 1946.

 

Co se ale nezměnilo je ten hlavní a svažitý městský rynek, který se stále nachází v jeho centru a stále má podobu čtverce o stranách dlouhých přibližně sto metrů. Jmenuje se Náměstí J.M.Marků, ale s osobou slavného evangelisty nemá nic společného, neboť se nazývá po nejslavnějším svém rodáku - Janu Marku Marci. Žil v letech 1595 – 1667 a byl nejenom fyzikem, matematikem, astronomem, filozofem, zakladatelem spektrografie, ale i rektorem Karlovy univerzity. Pikantní je, že jeho jménem není označováno jen tohle náměstí. Pokud jste příznivci skupiny Pink Floyd a rádi posloucháte album The Dark Side of the Moon, pak tedy vězte, že na odvrácené straně luny je po tomto lanškrouňanovi pojmenován i jeden kráter.

 

Vraťme se ale zpátky na zem a rozhlédněme se raději po tom hlavním rynku. Opravdu nepřehlédnutelným stavením je bělostná a nadmíru spanilá budova renesanční radnice, vypínající se z něj přibližně v jeho středu. Městští radní ji zde nechali vystavět v roce 1582. Fasády tehdy bezvěžní budovy byly omítnuty vápennou maltou a ozdobeny podélnými šachovnicemi dle vzoru pernštejnského zámku v Pardubicích a Litomyšli.

Jenže stavba spolkla všechny městské finance, takže se museli obrátit k majiteli panství – panu Vratislavu z Pernštejna, s poníženou prosbou, by městu povolil výsadu výhradního prodeje soli jak v městě, tak i po celém panství, díky čemuž by byly všechny dluhy splaceny a v prázdné městské pokladně by přestaly pobíhati jen ty kostelní myši.

 

Velkou ránu Lanškrounu zasadil pobyt vojska knížete Maxe z Lichtejnštejna, jehož nezdární a opilí vojíni zapříčinili požár města, při kterém shořela i radnice. Vojákům to asi bylo málo, a tak ještě vydrancovali i její sklepy. Další nezvaní návštěvníci – Švédové, doplenili zbytek města a těm obyvatelům, kteří přežili, zůstaly oči jen pro pláč.

Čas naštěstí zhojí všechny rány, vše se postupně opravilo a město zase začalo žít svým normálním životem. Opravena bylo i sídlo radních a na věž přibyl zvon i hodiny. Od začátku 19.století prošla až do současnosti množstvím přístaveb (např.stavení sloužící místním ostrostřelcům) a úpravám interiéru. Ten kromě radních sloužil i potřebám pivovaru a byly v něm zřízeny byty pro výběrčího daní, písaře a soudního slouhu. Od roku 1850 zde totiž bylo i sídlo okresního hejtmanství a soudu. Roku 1870 se krajem prohnala vichřice, silný vítr naklonil radniční věž a ta musela být opravena. Další opravy následovaly i v minulém století.

 

Rok 1986 odstartoval první fázi generální rekonstrukce celé radnice a v září 1996 proběhlo její slavnostní znovuotevření. Díky proinvestovaným 43 miliónům korun byl budově vrácen původní renesanční kabátek i dvojice sedlových střech a ona se opět stala nejen ozdobou rynku, ale i celého města. Na budově dodnes zůstaly zachovány dva kamenné renesanční portály zdobené diamantovou rustikou, erby majitelů panství a nápisy.

 

Nad radnicí můžeme v horní části rynku posedět u empírové kašny z roku 1823, zdobené velikou vázou a delfíny a potěšit se přitom na další hezký objekt, vypínající se nad náměstím.

 

Je jím budova s vysokým štítem, kterou v roce 1907 vystavěl rakouský stavitel Richard Kreisl pro potřeby tehdejšího okresního zastupitelstva. Zdobí ji ostění oken, dveří a hlavně ten nádherný arkýř. Interiér je prý v podobném duchu – dřevěná obložení stěn atd... atd... ale tam se asi nedostaneme. Musíme se spokojit jen pohledem zvenčí anebo návštěvou dvou obchodů v přízemí, které k prodejní činnosti sloužilo už v době svého vzniku.

 

Kromě řady původních měšťanských domů rynek zdobí ještě budova hotelu U Modré hvězdy z roku 1831, a pak také budova gymnázia v historizujícím slohu, které letos od svého vzniku oslaví už 145 let!

 

 

Poslední aktualizace: 5.3.2019
Lanškroun - náměstí J.M.Marků na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Lanškroun - náměstí J.M.Marků

Lanškroun – kostel sv. Máří Magdalény
Lanškroun – kostel sv. Máří Magdalény
Kostel
Kostel sv. Máří Magdalény v Lanškrouně je poměrně vzácnou – stylo…
0.1km
více »
Z Lanškrouna  k torzu kláštera Koruny Panny Marie ( Corona S. Mariae)
Z Lanškrouna k torzu kláštera Koruny Panny Marie ( Corona S. Mariae)
Trasa
Dnešní 25 km trasa okolím Lanškrouna má za cíl zbytky gotického kláštera Koruny Panny Marie v jižní části obce Krasíkova. Z kláštera…
0.1km
více »
Lanškroun - autobusové nádraží
Lanškroun - autobusové nádraží
Autobusová zastávka
Nachází se na Nádražní ulici poblíž jihovýchodního okraje histori…
0.2km
více »
Lanškroun
Lanškroun
Město
Lanškroun leží na rozhraní Východních Čech a Moravy, východním směrem od …
0.2km
více »
Lanškrounsko
Lanškrounsko
Tipy na výlet
Ta část východních Čech, která přímo sousedí se zemí moravskou, se stává cílem našich výletů poměrně často a takřka pravidelně. A není se co…
0.2km
více »
Procházka Lanškrounem
Procházka Lanškrounem
Tipy na výlet
   Dnes je "zlatá neděle". V obchodech právě vrcholí předvánoční mumraj a…
0.2km
více »
Lanškroun
Lanškroun
Tipy na výlet
Pokud zvolíme pro cestu do Lanškrouna vlak je nejlepší výchozí stanicí Česká Třebová odkud jezdí pravidelné spoje buď přímo do La…
0.2km
více »
Lanškroun – Časová osa na náměstí
Lanškroun – Časová osa na náměstí
Orientační bod
Město Lanškroun je bezesporu půvabnou vstupní branou do Čech pro nás východněji bydlící Moravany, případně pro opačně jedoucí rozluč…
0.3km
více »
Lanškroun - infocentrum
Lanškroun - infocentrum
Infocentrum
Infocentrum se nachází v historické části města na ulici Boženy N…
0.3km
více »
Z Lanškrouna na Mariánku
Z Lanškrouna na Mariánku
Trasy
Město Lanškroun leží v malebné kotlině mezi několika krajinnými celky, nejvyšší…
0.3km
více »
Lanškroun - hradby
Lanškroun - hradby
Hradby
Výstavba městských hradeb, které městu povolil zbudovat císař Kar…
0.3km
více »
Lanškroun-radnice
Lanškroun-radnice
Radnice
Při velkém požáru v Lanškrouně v r. 1568 byla zničena velká část města a také Městská Radnice. V letech 1581-82 byla uprostřed ná…
0.3km
více »
Lanškroun a Tatenice
Lanškroun a Tatenice
Tipy na výlet
Naším cílem je navštívit region Lanškrounsko, který leží ve východočeském  podhůří Orlických hor, na česko – moravské hranici. Kromě centra celé obl…
0.3km
více »
Lanškroun - kašna s delfíny
Lanškroun - kašna s delfíny
Kašna
Kašna zde byla zřízena v 1. polovině 19. století, naposledy byla rekonstruovaná v roce 2011. Pískovcová nádrž čtvercového půdorysu je lemo…
0.3km
více »
Lanškroun - Česká Třebová
Lanškroun - Česká Třebová
Trasa
To jsme tak jednou na podzim hledali nějakou nenáročnou a nepříliš…
0.3km
více »
Lanškroun - hostinec Krčma
Lanškroun - hostinec Krčma
Dům, budova
Hostinec na dnešním Malém náměstí stál již v polovině 16. stolet…
0.4km
více »
Okolo Lanškrouna cestičky
Okolo Lanškrouna cestičky
Cestopisy
Lanškroun, téměř desetitisícové východočeské město v podhůří Orlických hor…
0.4km
více »
Lanškroun - náměstí A.Jiráska
Lanškroun - náměstí A.Jiráska
Náměstí
  Další významné náměstí se nachází v centru města jen o padesát metrů výš ve svahu kopce nad tím hlavním a nese název po známém spi…
0.4km
více »
Lanškroun – Panna Marie Vítězná
Lanškroun – Panna Marie Vítězná
Socha
Zhruba od druhé poloviny 17. století začaly v katolicky orientovaných…
0.4km
více »
Lanškroun – Kajícník (Hříšník)
Lanškroun – Kajícník (Hříšník)
Socha
Lanškrounský Hříšník nebo Kajícník je moderní plastikou, která dokázala vyvolat poměrně bouřlivou diskuzi. Pochází z roku 2016 a …
0.4km
více »
zavřít reklamu