Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Významné město na severozápadě spolkové země Sasko (Freistaat Sachsen) v rovinaté krajině Severoněmecké nížiny nad soutokem 3 nevelkých řek - Weisse Elster, Parthe a Pleisse. Ve městě žije něco přes 500.000 obyvatel a je tak o poznání větší než nedaleké (100 km východně) hlavní město Saska Dresden (Drážďany). Město je tradičním střediskem obchodu (Leipziger Messe), vzdělanosti (několik vysokých škol, univerzita od r.1409) a kultury (např. Gewandhausorchester, muzea, divadla, galerie, působení J. S. Bacha, J. W. Goetha...) přinejmenším evropského významu. Město vzniklo na křižovatce obchodních cest a i dnes je významným dopravním uzlem (největší evropské "hlavové" nádrží o 23 kolejích, dálniční Schkeuditzerkreuz, letiště). Lipsko bývalo především centrem lehkého průmyslu (polygrafie, textil), dnes jsou zde i industriální zóny strojírenské (Siemens, Porsche, BMW). Město má postavení "Kreisfreiestadt", po našem je městem statutárním. Sídlí zde Spolkový správní soud. Tak, jako všechna velká německá města, bylo i Lipsko za 2. sv. války cílem spojeneckého náletu - naštěstí jediného. Město bylo vážně poškozeno, ale přesto se zachovalo nebo bylo obnoveno velké množství památek - od gotiky po funkcionalismus. Samozřejmě zde jsou stavby charakteristické pro éru socialismu a po r. 1990 vyrůstají četné moderní objekty v centru i na okrajích. Středověké jádro města bylo dlouho obklopeno hradbami a vodními příkopy, na jejichž místě vznikly okružní třídy a prstenec parků, jež na několika místech přecházejí do lesoparků a lužního lesa a městu tak poskytují potřebné zóny zeleně a klidu.
Historický přehled
Poč. 7. stol. - 11. st. V karji se usadili Slované, kteří sem na závěr "stěhování národů" připutovali od východu. Na křižovatce starých stezek od severu k jihu a z východu na západ, na místě hojně porostlém lipami, založili zhruba v 9. století osadu Lipsk (či Lipsko). Kraj a vznikající město se ale záhy dostaly do "sféry zájmů" germánských (německých, resp. sasských) vojenských svazů od severu a západu, které slovanské obyvatelstvo (především ohněm a mečem pod záminkou obracení na víru pravou, jak bývalo v těch dobách běžné) vytlačily a asimilovaly. Jméno osady (nebo již města?) germánští dobyvatelé převzali, ale protože mu nerozumněli, zkomolili je na Leipzig (podobně jako jsme my zkomolili třeba Reichenberg na Liberec).
1015 První dochovaná písemná zmínka o Lipsku.
1165 Lipsko získává městská práva, m. j. i právo konání několika trhů a ty se záhy stávají významnými událostmi, a to nejen pro samotné město a jeho nejbližší okolí.
1212 Založena augustiniánská kanonie sv. Tomáše se stejnojmenným kostelem (Thomaskirche).
1. 12. 1409 V augustiniánském klášteře sv. Tomáše zakládají mistři, kteří po Dekretu kutnohorském opustili Prahu, univerzitu.
1481 Marcus Brandis, potulný tiskařský tovaryš, vydává první tištěnou knihu, která spatřila světlo světa v Lipsku.
1497 Císař Maxmilián I. vydává pro město zvláštní trhové privilegium (později rozšířené o právo skladování prováženého zboží), které se pokládá za základní dokument pro tradici lipských veletrhů.
1519 Učené hádání teologů - Dr. Johanna Ecka (augustinián od sv. Tomáše) a Martina Luthera (téže původně augustinián, a to z Wittembergu) na místním hradě Pleissenburg.
1539 Lutherovo kázání u sv. Tomáše. Město přistupuje k reformaci.
1555 - 6 Výstavba Staré Radnice.
1. 6. 1646 Narození Gottfrieda Wilhelma Leibnize, mimořádně nadaného (či spíše geniálního) a všestranného vědce (filosof, historik, právník a zejména matematik, který se krom toho věnoval diplomacii a sepsal národohospodářská pojednání), jemuž se lipská Alma mater pro jeho přílišné mládí (19 let) zalekla udělit doktorát, takže Leibniz byl jako 20-letý na doktora promován v Altdorfu.
1650 Vydáno první číslo prvního deníku na světě.
1678 - 87 Založení burzy a výstavba její budovy.
1693 Otevření prvního operního domu
1723 - 1750 Působení Johnna Sebastiana Bacha (nar. 21. 3. 1685 v Eisenachu, umírá 28. 7. 1750 v Lipsku) ve funkci svatotomášskéhop kantora. Bach byl ve své době považován za nedostižného varhaníka, jeho skladatelské dílo začalo být oceňováno až o několik generací později. Bach byl pochován v kostele sv. Jana, ten byl náletem zničen a Bachovy ostatky byly r. 1949 přeneseny do kostela sv. Tomáše.
1743 Zahájení tradice "Velkých koncertů", jež záhy vedly k založení prvního německého měšťanského (ne panovnického, ne církevního ani šlechtického) orchestru, dodnes existujícího a stále věhlasného Gewandhausorchestru (Orchestr soukenického domu). V jeho čele stála celá plejáda vynikajících dirigentů - např. pozdější šéf České filharmonie Václav Neumann.
1765 - 8 Studijní pobyt Johanna Wolfganga Goetha, "knížete básníků, básníka knížat". Děj jeho Fausta je zasazen do lipských kulis, m. j. též do Auerbachova sklípku.
22. 5. 1813 Narození skladatele Richarda Wagnera.
16. - 19. 10. 1813 "Bitva národů" u Lipska, ve které spojené armádní sbory Pruska, Rakouska, Ruska, Švédska, Nizozemí a Velké Británie pod velením Karla Filipa Schwarzenberga (předek ministra zahraničí ČR) a podle bitevního plánu zpracovaného 28-letým náčelníkem štábu J. J. V. Radeckým zvítězily na Napoleonem. Ten byl následně odeslán do Tyrrhénského moře, aby vládl říši Elba.
1826 Zahájení průmyslové prodikce knih firmou Brockhaus.
1835 - 47 V čele Gewandhausorchestru stojí Felix Mendelssohn - Bartholdy (nar. 1809 v Hamburku), skladatel, objevitel Bachova díla. Umírá v Lipsku 4. 11. 1847.
1839 Zahájení provozu na první německé dálkové železnice z Drážďan do Lipska.
1846 Založení Sasské akademie věd.
13. 8. 1871 Narození Karla Liebknechta, socialistického politika, zavražděného v r. 1919.
1878 Otevření zoologické zahrady.
1895 Lipsko se stává sídlem Nejvyššího říšského soudu.
1899 - 1905 Stavba Nové Radnice na místě středověkého hradu Pleissenburg.
1911 Otevřeno Letiště.
1924 Zahájeno vysílání Středoněmeckého rozhlasu (MDR).
1933 Inscenované procesy s údajnými žháři Rechstagu (G. Dimitrov, van der Lube).
4. 12. 1943 Nálet spojenců na Lipsko.
18. 4. 1945 Do města vstupuje americká armáda. Podle Postupimské dohody se ale město ocitlo v sovětské okupační zóně a tím posléze v NDR.
1960 Otevření Nové opery (dílčí replika vybombardované budovy, jež byla poprvé otevřena v r. 1868).
1968 Demolice středověkého univerzitního kostela sv. Pavla.
1973 - 8 Na lipské univerzitě studuje fyziku Angela Merkelová, kancléřka sjednoceného Německa.
1989 Modlitby za mír v Kostele sv. Mikuláše (Nikolaikirche), které odstartovaly protesty proti Komunistické vládě v NDR.
1996 Otevření nového veletržního areálu.