Lipno
První poválečné vodní dílo, které vytvořilo největší umělou vodní plochu v tehdejší ČSR, bylo vybudováno na horním toku řeky Vltavy u dřevařské osady Lipno s cílem využití energetického potenciálu řeky. Přehradní hráz leží asi 20 km jižně od Českého Krumlova a 8 km západně od Vyššího Brodu. V oblasti Lipna byly postupně vybudovány dva přehradní stupně. Lipno I je hlavní přehradou, níže po proudu byla nad Vyšším Brodem postavena přehrada Lipno II jako vyrovnávací nádrž pro vodu vypouštěnou z horní přehrady. Vodní dílo Lipno vzniklo v letech 1952 - 1959. Jedná se v časovém sledu o čtvrtý stupeň tzv. Vltavské kaskády (dříve již byly vybudovány přehrady Vrané /1935/, Štěchovice /1945/, Slapy /1954/). Historie Lipenské přehrady je však mnohem starší. První reálný návrh na zkrocení Vltavy na jejím horním toku s možností vybudování umělého jezera pocházel již z roku 1892. V roce 1899 byl zpracován návrh na vybudování přehradních nádrží na horní Vltavě. Majitelé okolních pozemků se však postavili proti tomuto záměru a k realizaci nedošlo. Ve 30. letech dvacátého století se inženýři Zemského úřadu zabývali projektem přehrady, která měla být lokalizována do prostoru osady Lipno.
Druhá světová válka však plány na výstavbu překazila a teprve v roce 1948 vznikla nová studie, která byla základem pro projekt celého vodního díla. Jeho stavba byla zahájena roku 1952 přípravnými pracemi. V roce 1953 zahájili minéři ražení odpadního tunelu - dokončen byl o tři roky později (délka 3.600 m). Sypaná hráz se stavěla od roku 1956 do roku 1959. Podzemní hydroelektrárna byla budována v letech 1955 - 1959. Vlastní přehrada vodního díla Lipno I je poměrně malá. Jedná se o sypanou zemní hráz dlouhou 282 m s výškou pouhých 26 m nade dnem údolí. Obsahuje přes 270.000 tun různých druhů zeminy. Je zakončena betonovým gravitačním blokem, jehož propustmi protéká přepadová voda z jezera. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Jedná se o největší vodní plochu v České republice. Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km. Jezero má průměrnou hloubku 6,5 m, maximální hloubka je 21 m. Jeho plocha činí 4.659 ha a obsahuje 306 mil. m krychlových vody. Zcela ojedinělou stavbou je podzemní hydroelektrárna, která byla na Lipně vybudována. Ve skalním masivu byla uměle vytvořena jeskyně, do níž by se vešel celý Chrám Svatého Víta v Praze (jeskyně má výšku 37 m). V ní je v hloubce 171 m uložena elektrárna. Výrobu elektřiny zajišťují soustrojí se dvěma Francisovými turbínami. Výjimečnou zajímavostí přehrady je 3,6 km dlouhý podzemní odpadní tunel, kterým je odváděna přepadová voda od turbin do vyrovnávací nádrže Lipno II.
>> Přehrada Lipno II
Více informací o přehradách Lipno najdete na webu Infocentra Vodní elektrárny Lipno
LIPNO JE RÁJ RYBÁŘŮ A TAKÉ TURISTŮ, NAJDETE TAM VYŽITÍ PRO CELOU RODINU, VŽDY JE KAM JÍT PROTOŽE I OKOLÍ Lipna NABÍZÍ SPOUSTU PAMÁTEK A PŘÍRODNÍCH KRÁS. JE STÁLE NA CO KOUKAT. KDO TAM JEŠTĚ NEBYL DOPORUČUJI JAKO TIP NA DOVOLENOU URČITĚ NEŠLÁPNETE VEDLE . POKUD JEZDÍTE NA KOLE URČITĚ HO VEMTE SEBOU LITOVALI BY JSTE, ŽE JSTE HO NECHALI LEŽET DOMA JE TAM SPOUSTA CIKLOSTEZEK. A NEZAPOMENTE NAVŠTÍVIT VÍTKŮV HRÁDEK KDE JE ROZHLEDNA A JE OD TAMTUD VÝHLED NA CELÉ LIPNO A JEŠTĚ DÁL , ZA JASNÉHO POČASÍ PRÝ AŽ DO ALP. MY TO ŠTĚSTÍ BOHUŽEL NEMĚLI TAK DOUFÁM ŽE VÁM OSTATNÍM TO JISTĚ VÝJDE. VSTUPNÉ J ETAM ASI 50KČ A DĚTI ASI 20KČ NEVIM, ALE STOJÍ TO ZA TO.