Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
První písemná zmínka o obci Lipová Lázně pochází z roku 1290. Roku 1574 převzalo panství Frývaldov ( dnes Jeseník) do přímé správy vratislavské biskupství. V období 30-ti leté války a bezprostředně po jejím skončení postihla obec jedna z vln čarodějnických procesů, která si zde vyžádala 9 obětí. Od druhé poloviny 19. století se zde začíná rozšiřovat těžba a zpracování mramoru a žuly. Významnou etapou je založení lázní v Dolní Lipové Johanem Schrothem. Známou událostí z počátku 30. let se stala Frývaldovská stávka kameníků a vápeníků, která měla krvavé vyvrcholení na dolnolipovské křižovatce, kde došlo při střelbě k usmrcení osmi mladých demonstrantů.
Samotné muzeum Johanna Schrotha – zakladatele zdejších lázní v Dolní Lipové je zaměřené na lázeňství v obci a předválečný i poválečný vývoj obce.
Muzeum najdete v nově zrekonstruovaném domě č. p. 476 přímo pod železniční stanicí Lipová-lázně.
Johann Schroth se narodil v České vsi 11. 2. 1789 v rodině drobného zemědělce Melichara Schrotha. Nevlastní otec Gröger, za nějž se provdala Johanova matka si syna velmi oblíbil a ustanovil ho dědicem svého majetku. V hospodářství si vedl velice úspěšně, proto si brzy v širokém okolí získal pověst dobrého léčitele domácích zvířat. Jako dvacetiletý začal praktikovat svoje zkušenosti, ověřené léčbou na domácích zvířatech i na nemocných pacientech. Dovedně napravoval zlomeniny končetin přikládáním dlah a později také začal léčbu zábaly a zapářkou.
Roku 1817 kopl Johannna Schrotha kůň a na radu potulného mnicha si začal poraněné místo omývat studenou vodou a na ránu si přikládat mokré zábaly. Používáním mnohahodinových celkových zábalů a dietní systém střídající „suché“ dny půstu a „mokré“ dny – ne však vody, ale vína. Johann Schroth vycházel z vlastního pozorování, že nemocná zvířata odmítají potravu, se staly základem Schrothova dietního systému. Dostavily se první léčebné úspěchy, které nelibě nesl jeho přítel V. Priessnitz. Schroth například striktně zavrhoval pití studené vody, zvláště pak po ránu. Odmítal rovněž ranní výplachy úst a o Priessnitzových studených koupelích se vyjádřil jako o „výplodu chorého mozku“.
Muzeum a také areál lázní, nacházející o pár stovek metrů dál v obci směrem na Jeseník, jsme navštívili během dovolené v Jeseníkách. Po prohlídce muzea jsme šli na oběd do naší oblíbené restaurace Na Rychtě. Během třech týdnů dovolené jsme zde obědvali čtyřikrát a vždy jsme byli spokojeni. Paní v muzeu nám pověděla o historii lázní a jeho zakladateli , dostali jsme také razítko a koupili známku. Tragická je pouze otevírací doba.....
út a pá 13.00 - 17.00
dospělí, důchodci a studenti 15 Kč
děti 6 - 15 let 10 Kč