Lípy v Karlovicích
Turistické cíle • Památný strom
Názvem Karlovice trošku klamou. Nejedná se totiž o známou obec ve Vsetínských vrších, která má ale přízvisko Velké. Karlovic bez určení velikosti je více, ale patrně největší z nich budou ty v Jeseníkách poblíž Vrbna pod Pradědem, které objevíme v údolí řeky Opavy.
V centru obce se u objektu bývalé kosárny (kovárna, kde se vyráběly kosy, dnes muzeum) nachází zajímavá skupina památných stromů. Jedná se o dvojici lip, ačkoli větší pravděpodobnost jde o více lip, které srůstem vytvořily dva poměrně mohutné stromy. Lípy vůbec rády obráží odnože, které se mohou spojit a potom se strom tváří, jak je mohutný a bůhví jak starý.
Bůhví jak staré jsou ale i zmíněné lípy, protože v databázích se jejich věk neuvádí, pouze označení veterán. I z toho můžeme soudit na stáří lip přes 150, spíše 200 let.
Mohutnější strom patří k druhu lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), tvoří ji srostlice, která se rozvětvuje do šesti kosterních větví. Obvod kmene se uvádí v rozměru 790 cm (2015), výška 28 m, šířka koruny 18 m.
V případu menšího stromu jde o lípu malolistou neboli srdčitou (Tilia cordata). Ta má 4 kosterní větve, výška je cca 25 m. Obvod kmene je cca 500 cm, samotná koruna je vysoká 23 m.
Oba druhy lip jsou schopny křížení a reprodukce, pak se tomu stromu říká lípa evropská.
Lípy jsou našim národním stromem (v Libuši o nich zpívá Přemysl), dřevo se užívá k řezbářství, nábytkářství i jinde. Květ slouží k zdravotním účelům, o lipovém dřevu se nakonec zmiňuje i slovenský bluesmann Peter Lipa na desce s Andrštovým Bluesbandem...
Mezi oběma stromy je dřevěný kříž s plechovým obrazem Krista.