Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Ulice
Hollywood Boulevard je hlavní a nejznámější silnice ve čtvrti Hollywood. Původně to bylo samostatné městečko na jihu Kalifornie. Začátky filmového průmyslu, které ho proslavili, spadají do roku 1906, kdy zde natočila společnost Biograph krátký film Daring Hold-Up. První filmové studio zde vzniklo počátkem srpna 1909. Postupně zde vznikly čtyři hlavní filmové společnosti Paramount, Warner Bros, RKO a Columbia, ale i několik menších společností. Hollywood se začal měnit – do r. 1920 se stal centrem filmového průmyslu Spojených států i důležitým obchodním centrem.
První nápad vytvořit zde Chodník slávy jako poctu umělcům a jiným významným přispěvatelům ve filmovém a zábavním průmyslu je již z r. 1953. V r. 1956 bylo schváleno konečné provedení pěticípé hvězdy, vč. mosazného olemování. Z mosazi je i jméno a destička uvnitř hvězdy, která symbolizuje v současné době pět kategorií zábavného průmyslu. Čtyři z nich – film, televize, hudba, rádio byly zvoleny v r. 1958,. V témže roce započala výstavba chodníku, vč. úprav osvětlení.
Poslední kategorie – divadlo – byla doplněna r. 1984. V současné době je chodník dlouhý 1,7 míle (2,8 km). Vede po Hollywood blvd od Gover Street až do N La Brea Ave a další tři bloky jsou na Vine Street, je tam 2483 hvězd se jmény známých herců, hudebníků, režisérů, producentů, ale i hudebních a divadelních skupin. Své hvězdy zde mají i románové postavy. 47% hvězd bylo uděleno v kategorii „Film“, 24 % v kategorii „Televize“, 17 % v kategorii „Hudba“, 10 % v kategorii „Rádio“ a necelá 2 % v kategorii „Divadlo“. Průměrně ročně se přidává dvacet nových hvězd.
V červenci 1978 město Los Angeles jmenovalo Hollywoodský chodník slávy historickokulturní památkou. Hvězdu zde může mít každý, kdo dostane souhlas od Obchodní komory, sám dá souhlas k uspořádání ceremoniálu při položení hvězdy a zaplatí 30 tis. dolarů na tento ceremoniál i na příp. opravu zničených hvězd.
Na tomto historickém Chodníku slávy je i čínské divadlo Grauman's Chinese Theatre, které bylo otevřeno 18. května 1927 premiérou filmu Cecil B. DeMille The King of Kings. Toto divadlo je snad nejznámější svými betonovými bloky na nádvoří, kde jsou podpisy, stopy a otisky populárních osobností filmového průmyslu z roku 1920 až po současnost.
O počátku těchto stop je mnoho příběhů. Byla to náhoda, kdy někdo nedopatřením šlápl do mokrého betonu, Také se tvrdí, že to kdosi vymyslel. Další verze je, že s tím započal stavební mistr, který se zde tímto způsobem podepsal. Která je pravdivá, to se asi nedozvíme.
Existuje téměř 200 hollywoodských celebrit, které zde mají své otisky a podpisy - na nádvoří divadla, ale i uvnitř dalších šesti čínských divadel v rámci Hollywood & Highland Center. Jsou zde např. i otisky nosů, kopyt koní, zbraní a pod.
Čínské divadlo bylo vyhlášeno historickou a kulturní památkou v roce 1968, přesto od té doby byla řada věcí opravena a změněna. V současné době je to spíš kino než divadlo. Mnoho hollywoodských filmů zde má své premiéry, kterých se zúčastňují významné osobnosti i velké zástupy fanoušků.
Hned vedle čínského divadla je obrovské kulturně obchodní centrum Hollywood and Highland, které patří mezi nejnavštěvovanější turistické objekty v Los Angeles. Je tam řada divadel, kin, restaurací, hotelů, výstavních prostor, obchodů i nočních podniků. Součástí je i Dolby divadlo, dříve Kodak divadlo, kde se každoročně udělují Ceny Akademie.
Odtud je také dobře vidět poměrně vzdálený nápis "Hollywood". Původní nápis " Hollywoodland" byl postaven v r. 1923. V r. 1978 byl restaurován, původní nápis byl při tom úmyslně zkrácen na Hollywood tak, jak ho známe dnes. Je 14 m vysoký a 110 m dlouhý. Přímo k němu se dojít nedá. I když ve městě vyjdete po schodech na vyhlídku "Hollywood", uvidíte nápis z dálky.
Hollywood Boulevard je skutečně bulvár, jak si ho jen můžete představit. Plný reklam, lidí, obchodů, hotelů, restaurací a kaváren, ale i aut. A na náš vkus až moc rušný. Ale určitě to stojí za to se na téhle nejznámější ulici v Los Angeles zastavit. Není to daleko od dálnice, která městem vede. V ulici Argyle Ave, která je kolmá na Holywood Blvd, je dokonce hned několik parkovišť. Na tom nejblíž Holywood Blvd jsme dokonce zaparkovali i my, když jsme projížděli po jihozápadě Ameriky.