Maďarsko - vhodný turistický cíl pro tyto dny
Turistické cíle • Turistická trasa
Památky, lázně, příroda, kultura, gastronomie i zábava…
Svět je výrazně poznamenán koronavirovou nákazou. I když se v nedávných dnech počal život zvolna nadechovat k normálu, nedošlo k tomu, v co jsme všichni doufali, ale naopak se objevila dílčí ohniska nákazy a cestování se i nadále potýká s rozmanitými překážkami. Čísla se místy zhoršují, hrozba karantény stále visí ve vzduchu a existuje nebezpečí, že než náš pobyt v zahraničí skončí, zkomplikuje se cesta domů. Nezůstaneme-li rovnou v Česku, pak jako nejvýhodnější se v tomto světle jeví využít pro svou dovolenou destinací, odkud se můžeme vrátit po vlastní ose – tedy sousedních, nebo relativně blízkých. Mezi takové se bezpochyby řadí také Maďarsko. Situace je tam zatím uspokojivá a tamní turistická nabídka je velmi pestrá a atraktivní. Jak naznačuje podtitulek, můžeme si vybírat podle svých zájmů a plánů – nechybějí pozoruhodné památky, mimořádně velký počet lázeňských lokalit, najdeme kouty s kouzelnou přírodou, nabízejí se různé kulturní zábavní i sportovní akce. Není také náhodou, že maďarská kuchyně se těší mezinárodnímu věhlasu. V posledních letech se velmi zdokonalila dopravní síť, na velmi dobré úrovni jsou služby. Cestovní ruch se díky tomu dostal do popředí mezi ekonomickými přínosy země kolem Balatonu. Pokud tedy ještě hledáte, netřeba váhat…
Metropole zdobí břehy Dunaje
Návštěvnickou atraktivitou č. 1 je nesporně Budapešť, často nazývaná královnou Dunaje. Po zásluze – nabízí celou řadu turistických skvostů: na světě třetí největší parlamentní budovu, řadu výstavných paláců podél Dunaje, Matyášův chrám, římské ruiny, ale i další objekty reprezentující pozdější architektonické styly. Pramení-li po celé zemi množství léčivých termálních pramenů, pak v samotné metropoli jich napočítáme více než stovku. Jejich nejproslulejším reprezentantem jsou slavné lázně Gellért. Méně známé je budapešťské podzemí. Nedaleko od centra města se skrývají unikátní jeskyně. Szemlöhegyi je známá svými pasážemi krystalů, Pálvölgyi výzdobou stalaktitů. Pod dlažbou komunikací hradu Buda se pak skrývá podzemní svět sklepů v délce kolem 10 km. Město zve také k celé řadě kulinářských zážitků. Pojmy jako guláš, halászlé, langoš, kuřecí paprikáš, to jsou stálice maďarské kuchyně. V Budapešti hledejte známé podniky, jako Ramazuri Bistronomy, Costes, Onyx, Borkonyha Winekitchen, Fricska Gastropub, či Petrus. Některé z nich se chlubí Michelinskými hvězdami. Až si užijeme metropole, vzhůru do dalších destinací…
Maďarsko „plove“ na vodě…
…a to ne ledajaké, vesměs termální – a léčivé. Před více než šedesáti lety tu při vrtném průzkumu, zaměřeném na zjištění, zda země pod povrchem neskrývá ložiska nafty, bylo objeveno jiné, neméně cenné bohatství. Mimořádné množství minerálních vod, na kterém bylo možno založit úspěšný, prudký rozvoj lázeňství. Při pohledu na mapu, kde jsou vyznačena lázeňská střediska, zjišťujeme, že se nacházejí na celém maďarském území. Při bližším pohledu pak objevíme, jak vyspělé a rozvinuté dnes tamní lázeňství je. Dobře a se vkusem vybavené lázeňské kapacity dnes nabízejí nejen služby medicínské, léčebné, ale i všechny druhy služeb dalších, na výskyt pramenů navazujících. Wellness, fitness, selfness, rozmanité druhy terapií, přes sport a zábavu až po čistý, ničím nerušený odpočinek ve zdraví prospěšném prostředí, toho všeho tu můžeme užívat. Avšak nemylme se - lázeňské tradice na maďarském území nesahají jen pouhých zmíněných šedesát let zpět. Naopak – lze je vystopovat před již více než dvěma tisíci let. Dochované pozůstatky někdejších lázeňských domů a fragmenty fresek a mozaik dokládají, že už Římané zdejší termální zdroje znali a využívali. Nejprve přišly k užitku léčivé vlastnosti termálních pramenů – vhodné pro potíže pohybového aparátu, ale i pro onemocnění kožní, zažívacího traktu, gynekologická, ledvinová. Postupně, se vznikem a zaváděním nových druhů péče o zdraví a tělesnou kondici (ty módní a přechodné nevyjímaje) byla střediska, působící kolem minerálních pramenů, dobudovávána o provozy, které je hostům nabízejí. Maďarsko je příkladem teritoria, kde tento druh rozvoje byl doveden takříkajíc k dokonalosti. Množství a bohatost zdrojů léčivých vod k tomu bylo základním a skoro neomezeným předpokladem.
Příklad pro nás nejdosažitelnější - Bükfürdö
Region Západní Zadunají leží v severozápadním cípu Maďarska, tedy k nám nejblíže. Do zdejších lázní Bükfürdö, těsně sousedících s městečkem Bük, jsme napočítali z Prahy cestou přes Vídeň cca 500 kilometrů. Záleží na stavu D1 a denní době, kdy projíždíte Vídní, ale každopádně nějakých šest, sedm hodin to spraví. Bükfürdö představují ucelený komplex zařízení, kde si to své najde zaručeně každý. Kdo nechce ani popojíždět z města, může volit některý z hotelů přímo na místě. Nu a pak už jen zbývá si vybrat: lázně jsou zařízeny jak na samotné koupele, čistě pro osvěžení a odpočinek, tak na léčebné procedury odvozené od předcházejícího lékařského vyšetření. Nechybějí tzv. zážitkové koupele, svět sauny, středisko welness, či celá škála masáží a terapií. Nepřeberná nabídka možností a služeb nepřekvapí, když se dovíme, že od okamžiku, kdy zde v roce 1957 vytryskl z hloubky 1282 metrů sedmdesátimetrový termální gejzír, se lázně rozrostly na plochu 14 hektarů, s 32 jak léčebnými tak plaveckými bazény a vodní plochou přesahující 5200 m2. Termální zdroj o teplotě 58oC se pyšní obsahem 15 000 mg minerálů na litr vody, což vylučuje jakékoli pochyby o skutečných účincích jak pitných, tak koupelových procedur. Během času se v areálu lázní objevila i zcela netradiční zařízení, jako naprosto originální stroje na fitness pod širým nebem, Kneippův relaxační chodník (naboso po oblázcích různé velikosti a dalších materiálech, přinášejících masáž chodidel) o délce cca 500 m, bylinková poznávací zahrádka, kout pro meditaci a jógu, Křišťálová věž (výšková tříúrovňová konstrukce s prolézacími, šplhacími a dalšími akrobatickými dráhami pro až 120 odvážných sportovců současně) a hlavně celá řada skvělých zařízení a atrakcí pro zábavu a dovádění dětí. Nechybí mezi nimi i zcela samostatná hala Napsugár (Sluneční paprsek), nabitá spoustou atrakcí, kde se ratolesti mohou opravdu až do zemdlení vyřádit, zatímco rodiče si na dohled dají nějaké občerstvení a při odpočinku mají své potomky pod kontrolou. V lázních lze často potkat hosty z Česka. Zásluhu na tom mají jak letité pozitivní zkušenosti, tak příznivé ceny, ale i vše ostatní, jako je vynikající gastronomie, množství památek a možností ke sportu a zábavě i v okolí. V neposlední řadě platí, že se tu často domluvíte česky, v češtině je také vytištěna značná část informačních materiálů, letáků a prospektů. Když k tomu připočteme příjemný a velmi přátelský přístup personálu jak v lázních, tak hotelech a restauracích, kdo by odolal. V oblibě jsou i tzv. prodloužené víkendy, kdy sem Češi míří na čtyři dny. Několik českých rodin s dětmi, které jsme zastihli na parkovišti při odjezdu, nám – za hlasitého souhlasu dítek – potvrdilo svou spokojenost.
Výběr atraktivních destinací
Dříve platívalo, že Maďarsko, to je Budapešť a Balaton. Přispíval k tomu fakt, že nám Balaton často nahrazoval moře, neb opravdových prosluněných pláží, kam jsme se za komunistické totality mohli dostat, bylo žalostně málo. Po pádu komunistického impéria se země, spadající do zaniklého sovětského bloku různě, ale poměrně rychle rozvíjely. V Maďarsku se to výrazně týká i turistického průmyslu. Po celé zemi dnes najdeme kvalitní služby, atraktivní turistická střediska se všemi druhy zařízení pro odpočinek i zábavu hostů. Kromě uvedených lázní nechybějí letoviska se všemi druhy nabídky, od lenošení u vody, přes toulky za kulturně historickými památkami, kulturou, sportem, vinařskými a kulinářskými zážitky. Příklad opět z oblasti nám blízké:
Köszeg - město památkami bohaté
Leží cca 20 km severozápadně od župního města Szombathely Díky příhraniční poloze město zaznamenalo pestré, často i velmi dramatické etapy historie. Díky tomu se dnes může chlubit velkým množstvím kulturně historických památek. Hraniční hrad, vybudovaný po mongolském nájezdu r. 1241, býval předmětem tahanic mezi uherskými králi a rakouskými vévody. Již roku 1328 Köszeg získal status královského města. Významnou událostí, dominující zdejší historii, bylo turecké obléhání v roce 1532. Tehdy nepočetná posádka hradu, jíž velel charvátský hejtman Nikola Jurišič, celých 25 dnů čelila vojsku sultána Süleymana II. a zastavila tak jeho postup na Vídeň. Traduje se, že Turci si stanovili, že když do poledne příštího dne neprorazí, odtáhnou. Odolávající se to dověděli a nechali zvony, ohlašující dvanáctou, rozeznít už o hodinu dříve a skutečně – obléhatelé to „zabalili“ už o hodinu dříve. Tuto lest připomínají zvony v Köszegu dodnes, když poledne odzvánějí už v 11,00 hodin. Většinu atraktivních míst a staveb nám zprostředkuje nepříliš dlouhá procházka. Ano, nedlouhá co do odšlapaných kilometrů, zato časově náročná, neb zastávky oplývají bohatým výkladem… Ve středu města převažuje stavební styl baroka, nechybějí však ani stavby renesanční, či gotické. Bránou hrdinů, dokončenou na počest 400. výročí uhájení hradu proti Turkům v roce 1932 se vchází na náměstí Jurisics tér, střed historického jádra města. Obdiv zde zaslouží Mariánský sloup, kašna i dva kostely – raně barokní sv. Emerich (1615 – 1618) a barokizovaný sv. Jakub ze 17. – 18. století. Malebná stavba radnice, původně gotická, v 18. století barokně upravená, zaujme symbolikou své výzdoby. Pozoruhodná je i řada dalších významných domů, které mohou sloužit jako učebnice stavebních slohů a etap historie. Totéž platí i o Jurisics – Esterházy hradu ze 14. století. Tato památka je udržována ve skvělém stavu - kromě prvků různých architektonických stylů minulosti nabízí dobové interiéry, Jurišičovo muzeum se sbírkami zbraní, dějinnými expozicemi atd. Hrad nejen dokládá bohatou historii, ale žije pestrým současným životem – konají se tu koncerty, festivaly a slavnosti, na nádvoří se odehrávají atraktivní divadelní představení. Köszeg oslovuje své návštěvníky sloganem: „Tisíc let kultury, příroda bez hranic“! Může se totiž pochlubit i zajímavým bezprostředním okolím. Směrem k hranici s Rakouskem se rozkládá Přírodní park Írottkö, překračující hranice a atraktivní svými přírodními zajímavostmi. Kromě přírody tu lze objevit historické štýrské domy, tzv. Sedm pramenů, či rozhlédnout se doširoka z vyhlídkové věže. Toulku pak můžeme zakončit posezením v některé z restaurací v Köszegu při maďarské kuchyni, skvělých místních vínech, popř. posezení zakončit stopkou „pálinky“…
Zájemcům o plážové lenošení pak nabízí své břehy Balaton. Českým turistům notoricky známá dřívější náhražka moře, dnes jezero, obklopené letovisky, kde se můžeme potěšit i vodními sporty a kde je – díky povlovnému klesání dna mimořádně bezpečno pro děti. Jako všude jinde v zemi, oceníme zdejší gastronomii a kvalitní vína. Ideální pro rodinnou dovolenou…
Miroslav Navara