Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Když se podíváme do kalendáře, v roce 2016 jsme zhruba v polovině stoletého vedení války, které se ve své době říkalo Velká, protože počet obětí, které si tento konflikt vyžádal přesahoval do té doby těžko uvěřitelných 10 miliónů padlých na frontách této katastrofy. Protože ale o pár desítek let později přišla katastrofa ještě větší, slovíčko Velká se vytratilo a jaksi umenšilo na první, protože ta druhá tu první svými „výsledky“ úplně přebila.
Na paměť války 1914–18 se v našich končinách stavěla spousta pomníků a památníků, protože množství ztrát bylo nevídané. Skoro v každé vsi, obci, městu najdeme větší či menší pomníky leckdy s nekonečným výčtem obětí, které daná osada ztratila v průběhu konfliktu.
Řadu padlých zaznamenává i pomník v Malé Morávce, tehdy v Klein Mohrau. Společný pomník nese i jména obyvatel přilehlého Karlova pod Pradědem (Karlsdorf). Nejdeme ho vedle bývalé rychty, čili stylové restaurace u rozcestí s odbočkou na Karlov. Pomník tvoří centrální obelisk se jmény padlých (Gefallene) a pohřešovaných (Vermisste) s obou vsí. Tam se dá napočítat 62 jmen.
Po stranách pomníku přibyly v roce 1990 jména ztracených a padlých po II. světové válce, celkem 185 jmen je doplněno poznámkou, že jde o oběti válek a násilí v letech 1930–1945–1949…
Původní pomník je datován 29.9.1921, přesnější datum je asi o rok pozdější, 10.9.1922, část pomníku je dílem známého sochaře Josefa Obetha (lev pod pomníkem).
Rekonstrukce jmen padlých v II. svět. válce je dílem Alfonse Zenka.