Mardin
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město Mardin, které leží ve výšce 1083 m n.m., je jednou ze zastávek našeho putování po Turecku. Jako hlavní město provincie Mardin od r. 1923 (od vyhlášení republiky), má strategickou polohu poblíž řeky Tigris na skalnatém kopci Kasim. Na vrcholu kopce stojí 3000 let starý hrad, který nebyl nikdy dobyt. Pro svou polohu ho za studené války používalo NATO. Nyní je již 50 let zavřen, ale byly vyhotoveny plány na jeho obnovu. Rekonstrukce by si měla vyžádat investici 20 milionů TL a tím se očekává i zvýšený zájem turistů o město. Mardin je jedním z nejstarších sídel v Mezopotámii a jeho počátky sahají až do let 4000 př.n.l. Jako všude v Turecku, tak i zde působilo mnoho civilizací, počínaje civilizacemi Subarian a Hurrian, vystřídali se zde Babyloňané, Chettité, Asyřané, Římané i Byzantinci. R. 662 sem donesli islám Ummadayové, dále vládly dynastie Artukidů, Mongolů, kmeny kočovných Nomádů i divokých Kurdů. Později se Mardin stal centrem arménského biskupství, chaldejských a syrských křesťanů.
Díky historické architektuře vrstvených medově zlatých domů (vápencový kámen se těží v lomech v okolí) je nazýván také muzeem pod širým nebem. Staré domy jsou zdobené řezbami a střecha jednoho domu je mnohdy podlahou domu ve vyšší poloze. Na domech, kde je zobrazena Kaaba v Mekce, znamená, že majitel domu uskutečnil pouť do Mekky. Úzkými křivolakými uličkami neprojede auto, proto obchodníci k přepravě zboží používají osla a koně. K návštěvě vás zve i velké tržiště se spletí úzkých krytých uliček se spoustou zboží, hlavně potravin. Ale i Mardin má moderní předměstí a městem vede hlavní silnice, podél ní jsou malé obchůdky a dílničky. Ve městě je 22 mešit (nejznámější Ulu Cami - Velká mešita), 3 medresy (Zinciriye Medresesi) a 10 kostelů (nejvýznamnější kostel Panny Marie).
Mardinem procházíme kolem školy s portrétem Atatürka, kousek odtud je i jeho socha v nadživotní velikosti. Pozoruji čilý pouliční ruch, práci v truhlářství a pekárně i obchodní mumraj na tržišti, kde se prodává spousta ovoce, zeleniny a různých druhů sýrů. Jen nevím, co by EU říkala na řeznictví, kde volně visí kusy masa. Muslimské ženy jsou oblečeny v tradičním oděvu, ale divím se, že jim v horkém počasí není teplo, ale jsou asi na to zvyklé. Průvodce nás vede k největším památkám ve městě. Z hlavní ulice obdivujeme Ulu Cami (velkou mešitu) pouze zvenčí, pak jdeme naproti na prohlídku do Zincirye Merdesi. A poslední památkou, kde se zastavujeme je mešita Kasim Tugmaner (Camii Serifi) z r. 1960, která stojí na místě starého kostela. Má klenutý složitě zdobený vchod motivy vinné révy a ornamenty, po stranách jsou velké hvězdy a arabský nápis. Určitě si návštěvu tohoto města nenechte ujít.