Mariánská studánka Rychnov na Moravě
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Nedaleko Rychnova na Moravě, na místě, kde se událo několik zázračných uzdravení, byla roku 1850 postavena kaplička. Na zděném sloupě za mřížkou byl umístěn obraz bohorodičky. Po letech byla ke kapli přistavěna sloupová předsíň a opodál Křížová cesta,u níž zbožní poutníci vykonávali pobožnost. V zimě roku 1928 zeď kapličky popraskala a v letech 1931 a 1932 byla z příspěvků a za pomoci obyvatel kraje a přátel z ciziny postavena nad studánkou nová vzhledná a stylově vybavená kaple.Za velké účasti lidu byla posvěcena 2.7.1932.
Před kapličkou zde býval obraz Panny Marie , který však díky nepřízni počasí dlouho nevydržel. Byl nahrazen dřevěnou soškou Panny Marie. U kostelíka se nachází pramen léčivé vody.
Poutní místo zde vzniklo díky kováři Jakobu Franzovi z Lusdorfu na Moravě. Ten utrpěl úraz při pádu přes sáně, který mu způsoboval trvalé vnitřní bolesti.Léčení nepomáhalo a v největší tísni si Franz předsevzal,že vykoná pouť do Mariazell, kde bývalo známé poutní místo.Byl však upoután na lůžko a neměl na cestu peníze . Úspory spotřeboval na léčení a léky. Obrátil se proto na přátele s prosbou o pomoc a ti mu dali 32 grošů. V této smutné situaci se vydal na pouť do Mariazell. Došel vysílen do lesa nad Rychnovem a tam ve stínu stromu usnul. Zdálo se mu,že mu někdo připomíná,aby zamýšlenou cestu do Mariazell uskutečnil.Potom se probudil a cítil, jakoby se ho někdo dotýkal a že jeho bolesti zmizely.Pak se vydal na pouť a vykonal svou pobožnost. Z Mariazell si přivezl obrázek Panny Marie a připevnil jej v lese nad Rychnovem nad strom, pod nímž před časem spal a uzdravil se. Obrázek však byl brzy deštěm poškozen,dal proto na toto místo dřevěnou sošku Panny Marie, kterou nechal zhotovit u moravskotřebovského sochaře Františka Seydtla. Když se věci chopila církevní vrchnost,bylo rozhodnuto,že soška bude přenesena z lesa do kostela a tam postavena na hlavní oltář. Přenesení bylo provedeno 25.7.1749 slavnostně za neobvykle velké účasti lidu. Zpráva o zázračné moci mariánské sošky v Rychnově se roznesla rychle po celé zemi a Rychnov se stal věhlasným poutním místem. Tomu všemu ovšem předcházely případy podivuhodného uzdravení nemocných poutníků, kteří před soškou vykonali pobožnost. U stromu pod nímž byl uzdraven Jakob Franz, byl nalezen pramen vody. Vzniklé studánce se počalo říkat „Mariánská studánka". Bylo to také původní místo mariánské sošky a proto není divu,že poutníci přenášeli zázračnou moc sošky na vodu ve studánce.
Poutní místo jsme navštívili dvakrát. Je snadno dostupné. Stačí projet celou obcí Rychnov na Moravě směrem na Lanškroun a před značkou konec obce je autobusová zastávka u které se dáte Doprava po panelové cestě. Poté vejdete do lesa a za 10 minut jste u kaple.
Od roku 2010 je Mariánská studánka součástí Hřebečských důlních stezek , o kterých píši v jiném příspěvku. Nezapomeňte se osvěžit zázračnou vodou ze studánky, či spíše z pramenu , který je pod studánkou mezi stromy.